Kategorie | Linux

  

Zaskakujące urządzenia i systemy które działają pod kontrolą Linuxa

Opublikowano 27 listopada 2012 przez Franek

To dość niesamowite ale Linux działa na urządzeniach o skrajnie różnej wielkości i mocy obliczeniowej, na urządzeniach które zostały zbudowane to różnych celów, na wielu architekturach sprzętowych. Od prostych zabawek, po super zaawansowane systemy odpowiedzialne za kluczowe funkcjonowanie centrów badawczych, koordynację ruchu i bezpieczeństwo ludzi.

To że Linux używany na ponad 90% super komputerów,  na wydajnych stacjach roboczych i innych urządzeniach w centrach badawczych i laboratoriach nie specjalnie dziwi. Tak samo jak fakt, że Android działa w oparciu o zmodyfikowanego Linuxa. W chwili obecnej Android zajmuje 85% rynku smartfonów, oznacza to że  mózgiem tych milionów urządzeń steruje nic innego jak Linux.

Gdzie jeszcze wykorzystywany jest Linux? Oto lista ciekawych i często zaskakujących urządzeń, oraz rozwiązań wykorzystujących systemy Linuxowe.

Wielki Zderzacz Hadronów

Jest to największy na świecie akcelerator cząstek i jednocześnie największa maszyna na świecie. Uruchomiony został w 2008 roku, jego budowa trwała 20 lat i kosztowała 15640000000 złotych (wedle dzisiejszego kursu franka). LHC napędzany i sterowany jest przez Linuxa.

Zaawansowany system kontroli ruchu drogowego

W ubiegłym roku w San Francisco wdrożony został zaawansowany system kontroli ruchu drogowego. Ten kierowany przez Linuxa system spełnia najnowsze standardy Advanced Transportation Controller. System zbudowany jest w oparciu o procesor PowerQUICC II Pro, dysponuje kilkoma klawiaturami i wyświetlaczem o rozdzielczości 8×40. Do łączności wykorzystuje protokół SDLC.

Kalkulator Nspire CAS CX

Ten kalkulator graficzny posiada na pokładzie procesor ARM, który napędzany jest przez Linuxa.

System kontroli ruchu lotniczego
W 2006 roku Federal Aviation Administration (agencja której celem jest regulacja i nadzór wszystkich aspektów lotnictwa cywilnego w Stanach Zjednoczonych) migrowała wszystkie komputery zajmujące się zarządzaniem i przepływem ruchu lotniczego na Linuxa. Ten rozbudowany system zarządzania ruchem, przewiduje przyszłe pozycje samolotów, przepięcia, przerwy, słowem wszystko w całej przestrzeni powietrznej USA.

Super szybkie pociągi
Japończycy również docenili potęgę Linuxa, systemy komputerowe które odpowiedzialne są za kontrolowanie przyjazdów i odjazdów pociągów napędzane są właśnie przez Linuxa.

Atomowe okręty podwodne
Na pokładzie wyprodukowanego przez koncern zbrojeniowy Lockheed Martin atomowego okrętu podwodnego znajduje się Red Hat. Okręt ten pełni służbę w amerykańskiej Marynarce Wojennej.

Cyfrowe rejestratory wideo
Ponoć najbardziej zaawansowane i cieszące się sporą popularnością cyfrowe rejestratory wideo produkowane przez firmę TiVo, Inc… Sercem tych urządzeń jest jądro Linux oraz oprogramowanie GNU.

Systemy dojenia i karmienia krów :D
Założona w 1883 roku Szwecka firma Delaval która jest wiodącym producentem maszyn rolniczych opracowała robota, który steruje dojeniem i karmieniem krów. Ów robot który sterowany jest przez Linuxa zapewnia wysoką wydajność, bezpieczeństwo i higienę przy mniejszych nakładach pracy. Jak chwali się sama firma: “Codziennie miliony krów mlecznych jest dojonych i żywionych urządzeniami DeLaval.” Wychodzi więc na to, że codziennie miliony krów używają Linuxa. ;-)

Linux w robotyce

Linux zajmuje szczególne miejsce w robotyce. Niemal każdy bardziej zaawansowany robot sterowany jest poprzez właśnie Linuxa, przykładów nie trzeba zbytnio szukać.

HRP-2M Choromet
Ten opracowany w National Institute of Advanced Industrial Science and Technology w Japonii humanoidalny robot potrafi stać na jednej nodze, chodzić, machać ramionami, siadać, położyć się na plecach, brzuchu i stanąć z powrotem. Wszystkimi tymi zadaniami steruje ART-Linux który do dyspozycji posiada procesor SH-4 taktowany z częstotliwością 240 MHz, oraz po 32 MB RAM i ROM. Kosztuje około 500 jenów, niestety dostępny tylko w Japonii.

Miniaturowy robot Fujitsu
Ten miniaturowy bo mierzący jedynie 48 centymetrów wysokości robot nazwany HOAP-2 (Humanoid for Open Architecture Platform) potrafi wykonywać bardzo płynne ruchy szyi, tali, głowy. Jest również zdolny wykonywać ruchy sumo, chodzić po płaskim terenie, czyścić tablicę, podążać za piłką, czy chwytać długopis. Posiada interfejs USB dzięki któremu łatwo można rozbudować go o kolejne sterowniki i czujniki. Całością steruje RT-Linux, jak twierdzi producent robota łatwo się programuje. Robot ma dwóch braci HOAP-1 i HOAP-3.

Katana – przemysłowe ramie robota
Ten przemysłowy robot produkowany przez Szwajcarską firmę Neuronics potrafi pracować ramię w ramię z człowiekiem, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych zabezpieczeń czy ogrodzeń. Robot zatem zna doskonale swoje prawa i obowiązki, które mówią między innymi o tym, że robot nie może skrzywdzić człowieka, ani przez zaniechanie dopuścić, by doznał on krzywdy. Katana znajduje swoje zastosowanie wszędzie tam gdzie potrzebna jest duża precyzja, na przykład przy wykonywaniu pomiarów czy produkcji automatyki laboratoryjnej. Całością steruje Linux 2.4.25 dodatkowo wzbogacony w rozszerzenia zapewniające pracę w czasie rzeczywistym.

Robosoft RobuROC Autonomous Vehicle
Kolejne wojskowe zastosowanie Linuxa. Ten sześciokołowy autonomiczny pojazd służy do rozpoznania, monitorowania i innych działań zabezpieczających. Sprawdza się doskonale tam gdzie ryzyko wysłania ludzi jest zbyt duże. Produkowany jest przez francuską firmę RoboSoft, a steruje nim oczywiście Linux i to w czasie rzeczywistym.

Linux w kosmosie
Roboty sterowane przez Linuxa przemierzają nie tylko ziemskie padoły, pełnią również swoje misje poza naszą planetą. Jak twierdzi samo NASA “Elastyczność i skalowalność Linuxa pozwala nam łatwo dodawać, usuwać i rozszerzać funkcjonalność danego urządzenia przy minimalnym poziomie trudności.”

Scout

Jest to w pełni autonomiczny robot, który również może być sterowany poprzez joystick i ekran dotykowy. Pracą robota sterują dwa laptopy Dell D400 z Gentoo Linux na pokładzie. Scout stworzony został przez NASA.

K-10
Robot ten został stworzony przez Intelligent Robotics Group (część NASA) w ramach projektu budowy pojazdów do eksploracji i badań podczas przyszłych misji na Marsa i Księżyc. Nie trzeba chyba dodawać, że robot jest w pełni autonomiczny, a za jego kontrolę odpowiada Red Hat.

Urządzenia sieciowe
Wszelakiej maści urządzenia sieciowe, przełączniki, routery, dyski sieciowe, wielu znanych producentów takich jak Buffalo, Linksys, Asus, Netgear wykorzystują do działania Linuxa.

Telewizja przemysłowa
Kto zgadnie jaki system wykorzystują rozwiązania ZoneMinder zapewniające CCTV?

Urządzenia kuchenne
Frigidaire firma która jest własnością Electrolux  produkuje różne urządzenia które z całą pewnością powinny znaleźć się w każdej i-kuchni [nie kojarzyć z… ;-)]. Jednym z takich urządzeń jest lodówka wyposażona w procesor i.MX25 o częstotliwości 400 MHz, 128 MB RAM I ekran dotykowy o rozdzielczości 480×800. Ta lodówka służy nie tylko do przechowywania jedzenia, na pokładzie ma zainstalowany system bazujący na Linuxie, dzięki czemu potrafi wyświetlać takie informacje jak temperatura i aktualna data, godzina. Dodatkowo wyposażona jest w aplikacje służące do zarządzania kalendarzem, notatkami, kontaktami, wyświetlającymi zdjęcia, porady i przepisy.

Telewizory
Mamy Linuxa w kuchni, mamy też w salonie. Istnieją projekty takie jak Ubuntu TV I MeeGo TV które mają to wprowadzić nas w dobę inteligentnych telewizorów, telewizorów które nie służą wyłącznie do biernego oglądania tego co akurat puszczają na danym kanale telewizyjnym.

Motocykle
W kuchni Linux, w salonie Linux, a w garażu… Linux ;-) Wyprodukowany przez Mavizen motocykl TTX02 może rozpędzić się do ponad 200 kilometrów na godzinę, motocykl ten wyposażony jest w komputer pokładowy który umożliwia monitoring i tuning pracy motocykla. Do motocykla można wpiąć się poprzez USB lub WiFi.

Samochody
Nie wszystkim odpowiada podróż na jednośladzie, w takim przypadku można podróżować samochodem. Jednym z ciekawszych aut jest Cadillac XTS 2013. Samochód wyposażony jest w napędzany przez Linuxa system Cadillac User Experience. System wyposażony jest w procesor ARM z trzema rdzeniami, 8 calowy pojemnościowy ekran dotykowy który znajduje się na środku deski rozdzielczej, 12,3 calowy za kierownicą na którym znajdują się wszystkie wskaźniki, które są w pełni konfigurowalne. System zapewnia inteligentne nawigowanie, sterowanie za pomocą komend głosowych, ponoć wystarczy powiedzieć “chcę kawę”  i nawigacja kieruje już do najbliższej kawiarni. Co więcej CUE obsługuję Javę i HTML5 , a sklep z aplikacjami ma pojawić się w najbliższym czasie.

Automaty sprzedażowe i tablice informacyjne
Linux steruje również automatami do sprzedaży biletów, wyświetlaczami rozkładów jazdy, stacjami ładowania telefonów, czy automatami do sprzedaży papierosów.

  

7 Comments For This Post

 1. Franek Says:

  Siema Franek, fajny artukuł i przeczytałem go do końca :p

 2. Franek Says:

  Franek ;D Cieszę się, że przeczytałeś to końca bo kiedy jest tl;dr to mi się strasznie smutno robi. ;p

 3. mARIAN Says:

  Zapomniałeś o PCtach :P

 4. Franek Says:

  One są zbyt oczywiste ;-) Ale przypomniało mi się o budzikach z Androidem, muszę jeszcze poszukać urządzeń medycznych sterowanych przez Linuxa, bo takowe też istnieją. :-)

 5. Bartek Says:

  Ostatnio spotkałem się z Linuxem na piecach piekarniczych(tych dokładniej www-geth-pl/?action=miwe_piece model roll-in). Dzięki temu, że piece są na linuxie, a producent pomyślał o możliwości podłączenia się via lan, mogłem napisać "wideo rejestrator"(obraz po prostu czytany z fb) panelu zarządzania. Oprócz rejestracji analizuję obraz(komunikaty o błędach są wyświetlane w formie popupów), dzięki czemu informacje o wszystkich alarmach wysyłane są do konserwatorów na komórkę. Co prawda cała magia dzieje się nie na urządzeniu, a na serwerze(oczywiście również linux), ale kluczem jest otwarty system, który pozwala na dodanie prostej funkcjonalności(tu wysyłanie obrazu przez sieć). Dodam tylko, że po pieca podłączyć się można przez ssh i ftp :)

 6. xxaekp Says:

  na linuxie chodzi mnóstwo robotów przemysłowych, przykładowo roboty Kawasaki i Universal Robots

 7. top500 Says:

  Spoko, my mamy w firmie xero na linuxie ;) A nawet dwa :D

Leave a Reply

Polityka komentarzy

Wyszukiwane tagi: Zderzacz hadronw      
     
Green Dog Says
Przeczytaj poprzedni wpis:
SteamBox jeszcze w tym roku

O konsoli do gier której producentem ma być Valve plotkuje się w internetach już od dłuższego czasu. Co raz więcej...

Zamknij