Kategorie | Inne

  

Wywiad z programistami Kadu

Opublikowano 05 czerwca 2011 przez Franek

Miałem przyjemność rozmawiać z chłopakami z KaduTeam, zapraszam do zapoznania się z jej treścią. Mam nadzieję, że rozmowę tę mogę nazywać wywiadem.

Witam serdecznie. Na początku naszej rozmowy chciałbym pogratulować Wam stworzenia szybko rozwijającego się i co tu mówić co najmniej wartego uwagi komunikatora jakim jest Kadu. Jak to się zaczęło? Skąd wziął się pomysł na stworzenie Kadu?

Rafał ‘Vogel’ Malinowski: dziękujemy za gratulacje ;) Jeżeli chodzi o początki programu to niestety nie możemy dużo na ten temat powiedzieć, jako że nikt z początków istnienia programu już się nie udziela (Tomasz Jarzynka, Adrian Smarzewski, Marcin Ślusarz czy Tomasz Chiliński). Zapraszam tutaj: gitorious.org po nieco informacji.

Tomasz ‘Dorregaray’ Rostański: Powstanie projektu Kadu datowane jest na sierpień 2001 roku, tak wiec projekt istnieje już 10 rok. Jest co świętować – pomyślimy – może uda nam się zrobić jakaś akcje promocyjna z okazji 10-lecia ;)

Piotr ‘White Eagle’ Galiszewski: Witam! O początkach Kadu niestety zbyt wiele nie mogę powiedzieć. W tych czasach nawet nie widziałem jeszcze Linuksa na oczy ;) Projekt ma już prawie 10 lat (w tym roku obchodzimy jubileusz istnienia). Za wszystko odpowiada Tomek Jarzynka, który stworzył pierwszą wersję komunikatora. Następnie przyłączyły się następne osoby: najpierw Tomek Chiliński, później Adrian Smarzewski i kolejne. Listę autorów można zobaczyć w oknie o programie, lub na podstronie Autorzy na naszej stronie. Pierwsi developerzy z różnych względów nie zajmują się już projektem. Ale projekt nadal istnieje! To jest piękno wolnego oprogramowania. Jeśli projekt jest dobry to nie umrze. Gdyż zawsze znajdzie się ktoś to będzie nad nim pracował. Jeśli ktoś jest zainteresowany większa ilością informacji o początkach Kadu to zachęcam do przeczytania wspomnień Tomka Jarzynki na ten temat: kadu.net

Bartosz ‘beevvy’ Brachaczek: Witam. Podobnie jak koledzy, o początkach Kadu wiem mniej więcej tyle, ile każdy może przeczytać na naszej stronie. Na pewno każdy z byłych jak i tych obecnych deweloperów miał swój własny pomysł, który pociągnął go do pracy nad projektem. Jako KaduTeam staramy się łączyć nasze idee we wspólną wizję, którą w miarę możliwości realizujemy, na tyle, na ile pozwalają nam chęci i wolny czas. Od siebie mogę powiedzieć, że nigdy nie mogłem znaleźć (multi-)komunikatora, który spełniałby moje wymagania. Do czasu, kiedy przypadkiem znalazłem błąd w poprzedniej wersji stabilnej (0.6.5), której nawet na co dzień nie używałem, opublikowałem łatkę, a później zainteresowałem się ówczesną wersją deweloperską, która już wspierała m.in. Jabbera. Wtedy uznałem, że Kadu to jest to i na pół roku przed opublikowaniem wersji 0.9 dołączyłem do KaduTeam :).

Jak długo trwały prace nad stworzeniem i opublikowaniem pierwszego stabilego wydania?

Rafał ‘Vogel’ Malinowski: o tym też nie wiemy ;) Za to mogę co nieco napisać o wydaniu 0.9, jako że jest to właściwie całkowite przepisanie programu od nowa – zmiany architektury, lepsza modularyzacja kodu i dużo refaktoringu. Całość zajęła nam dwa i pół roku (z planowanych 3-4 miesięcy), z czego bardzo dużo czasu zajęło usuwanie błędów powstałych podczas przepisywania. Można też dodać do tego czasu 8 miesięcy, które poświęciliśmy wydaniu 0.6.5 będącym portem Kadu z Qt3 na Qt4. Za to dysponujemy teraz o wiele łatwiejszym w rozumieniu i edycji kodem źródłowym, co przekłada się na łatwość wprowadzania zmian i naprawiania błędów.

Tomasz ‘Dorregaray’ Rostański: Wydania stabilne staramy się wypuszczać co najmniej raz w roku. Prace nad wersja 0.9 trwały 2 i pol roku. W międzyczasie wypuszczaliśmy kolejne wersje poprawkowe do poprzedniego wydania stabilnego. Aktualnie staramy się realizować miesięczny cykl wydań poprawkowych do wydania stabilnego i prowadzimy prace nad nowa wersja. Generalnie stosujemy trochę inna numeracje wersji niż jest norma w środowisku Windows (w końcu Kadu wywodzi się z Linuksów, wiec i numeracja jest “linuksowa”), tak wiec podbijamy druga liczbę po przecinku nie pierwsza. Tak wiec jak byśmy stosowali numeracje np. jak oryginalny klient GG to aktualnie byśmy pracowali nad wersja 10.0 ;-)

Punkt 11 regulaminu  Gadu-Gadu zabrania korzystania z innych komunikatorów niż ten natywny. Narazie GG Newtork nie egzekwuje w żaden sposób tego postanowienia regulaminu, ale od jakiegoś czasu mówi się o tym, że ma powstać oryginalny klient Gadu-Gadu na Linuxa i Mac OS X. Nie macie obaw wobec tego?

Rafał ‘Vogel’ Malinowski: regulamin jest tylko regulaminem, nie stanowi prawa. Jeżeli Gadu-Gadu zacznie blokować dostęp innym komunikatorom to podejrzewam, że będziemy starali się obejść te blokady ;) Jeżeli nam się to nie uda (w co wątpię), to zawsze zostaje XMPP i inne protokoły do zaimplementowania, w tym IRC. Poza tym, z czego po wprowadzeniu takiego ograniczenia korzystaliby programiści Gadu-Gadu?

Wojciech ‘Juzef’ Treter: Jesteśmy tak zajebiści… tzn. Kadu jest tak zajebiste, że zjada wszystkie inne gnioty na śniadanie. Gadu-Gadu na pewno nie bierze nas na poważnie i co najwyżej śmieją się na myśl o konkurencji z naszej strony. Ale wszystko w swoim czasie – w końcu to my zarechotamy na ich grobach.

Tomasz ‘Dorregaray’ Rostański: Oryginalne GG na Linuksa i Mac OS X jest jak Yeti. Od dłuższego czasu chodzą słuchy (mniej więcej odkąd GG zostało przepisane z użyciem Qt), ze się taka wersja pojawi ale nikt jeszcze na oczy jej nie widział. Pożyjemy – zobaczymy. Od wersji 0.9 Kadu posiada wsparcie Jabbera, możliwe jest dołożenie obsługi kolejnych protokołów, wiec nawet jakby nam zabroniono obsługi sieci GG to nie zabije to projektu.

Piotr ‘White Eagle’ Galiszewski: Nie mamy żadnych obaw. Kadu jest multikomunikatorem i Gadu-Gadu jest jednym z obsługiwanych protokołów. Z resztą proszę zobaczyć:
Bartosz ‘beevvy’ Brachaczek: Nie sądzę, abyśmy mieli powody do obaw. Przecież większość alternatywnych klientów ma swoje wersje na Windows (w tym my) i mimo “konkurencji” na jednej platformie, o ile mi wiadomo żaden z tych klientów nie spotkał się z reakcją ze strony GG Network. A fakt, że Gadu-Gadu ma szanse w jakiejś nieznanej przyszłości doczekać się wersji na Linuksa, przyznam, że nawet mnie cieszy – przynajmniej nie będę musiał zmieniać systemu operacyjnego, aby sprawdzać, czy Kadu dobrze współpracuje z oryginalnym klientem Gadu-Gadu ;). (Z drugiej strony i tak potrzebuję Windowsa do Kadu, bo w końcu odkąd wspieramy tę platformę, trzeba na niej Kadu wspierać i testować).

Cieszę się, że Kadu doczekało się obsługi protokołu XMPP. Jakie są dalsze plany wobec XMPP? Będzie wprowadzana pełniejsza obsługa tego protokołu?

Rafał ‘Vogel’ Malinowski: tak, w wersji 0.10.0 dodaliśmy obsługę przesyłania plików, w 0.11.0 dojdzie obsługa MUC i być może coś jeszcze. W miarę upływu czasu będziemy dodawać kolejne rozszerzenia XMPP.

Wojciech ‘Juzef’ Treter: W planach mamy posiadanie wszystkich możliwych ficzerów, ale nie jesteśmy w stanie określić, kiedy uda nam się ten ambitny cel osiągnąć. W wersji 0.10 przewidziany był jeden z większych – Multi User Chat. Niestety programista odpowiedzialny za tę część wydania stał się nagle nieosiągalny. Nie martwcie się – spuściliśmy już psy i do wersji 0.11 workflow powinien wrócić do normy.

Piotr ‘White Eagle’ Galiszewski: W każdej wersji zamierzamy wprowadzać nowe funkcje. Jakie i ile to zależy głównie od naszych zasobów wolnego czasu

Bartosz ‘beevvy’ Brachaczek: Tutaj mogę tylko powtórzyć słowa kolegów: Tak, planujemy w każdej wersji rozszerzać obsługę XMPP. Aktualne plany można znaleźć na Kadu RoadMap.

GG popularne jest tylko w Polsce, XMPP pozwoli Wam zdobywać użytkowników w innych krajach. macie jakieś plany z tym związane?

Rafał ‘Vogel’ Malinowski: tak, mamy już całkiem niezły odzew z zagranicy (pojawiły się tłumaczenia – niektóre niepełne – czeskie, rosyjskie, hiszpańskie, greckie, tureckie…). Zamierzamy podbić naszym komunikatorem cały świat, a potem wprowadzimy KaduOS. I może tablet Kadu.

Wojciech ‘Juzef’ Treter: Nawet bez kompletnej obsługi XMPP jesteśmy na dobrej drodze do opanowania świata. Tylko świat musi się o nas dowiedzieć. Człowiek o zdrowych zmysłach nie będzie używał np. Pidgina, Psi czy Kopete gdy tylko pozna uroki Kadu. A gdyby jednak jakimś cudem chciał pozostać przy tych żałosnych aplikacjach, planujemy przygotować regionalizacje Kadu pod konkretne kraje. I tak np. wersja dla Australii będzie miała okna odwrócone od 180st. zaś wersja francuska i włoska – pięć biegów wstecznych.

Piotr ‘White Eagle’ Galiszewski: Miło by było gdyby dołączyli do nas jacyś zewnętrzni programiści. Kadu mogłoby się rozwijać szybciej i wspierać więcej protokołów. Jeśli chodzi o użytkowników to już się pojawiają. Spotkaliśmy się już z opinią, że Kadu jest najlepszym dostępnym klientem Facebooka na Linuksa :) Równocześnie Kadu ma już pełne tłumaczenie czeskie, niemieckie, rosyjskie, a trwa między innymi tłumaczenie na język włoski czy hiszpański

Bartosz ‘beevvy’ Brachaczek: Tak, chcielibyśmy, aby Kadu z powodzeniem mogło być używane przez ludzi z całego świata. Byłoby świetnie, gdyby do projektu zaczęli dołączać również ludzie spoza granic naszego kraju. W pewnym sensie już się to zaczyna – pojawiło się już kilku tłumaczy na zagraniczne języki, którzy są do tego stopnia pracowici, że w pewnym momencie na przykład tłumaczenie czeskie było miejscami bardziej kompletne od polskiego ;). Oczywiście nie jesteśmy w 100% do tego przygotowani – zarówno Kadu miejscami ma pozostałości po byciu klientem wyłącznie sieci Gadu-Gadu (można tu wymienić choćby nasz zestaw i sposób wsparcia emotikonek), jak i nasza infrastruktura miejscami promuje użycie języka polskiego (patrz forum), co zresztą jest naturalne. W miarę potrzeb będziemy jednak stawali się coraz bardziej “przyjaźni” dla użytkowników zza granicy.

Ostatnio na wiele Linuxowych pulpitów zawitały małe rewolucje, chodzi mi o Ubuntu Unity i GNOME Shell. Pojawią się wtyczki które zintegrują Kadu z tymi środowiskami?

Rafał ‘Vogel’ Malinowski: tak, na forum pojawiła się już testowa wersja wtyczki dokowania dla Unity (kadu.net). Będziemy ją integrować i polepszać w cyklu wydania 0.10.0. Mamy nadzieję, że wejdzie do oficjalnej paczki dla Ubuntu.

Wojciech ‘Juzef’ Treter: W Kadu – nie. To te środowiska stworzą specjalne wtyczki do integracji z Kadu. Oczywiście jeśli im pozwolimy.

Piotr ‘White Eagle’ Galiszewski: Pojawić się zapewne pojawią, ale nie jesteśmy w stanie powiedzieć kiedy to nastąpi.

Bartosz ‘beevvy’ Brachaczek: Tak, pojawiła się już ze strony zewnętrznego dewelopera wtyczka wstępnie integrująca Kadu z Unity. Mamy nadzieję włączyć ją do oficjalnego Kadu w wersji 0.11, ale w paczce dla Ubuntu powinno udać się zintegrować ją już w wersji 0.10. Pomoc, jak zawsze, bardzo mile widziana.

Czego możemy spodziewać sie w Kadu w niedalekiej przyszłości jak i tej dalszej?

Rafał ‘Vogel’ Malinowski: częstsze wydania, dzięki nowej bazie kodu źródłowego. Lepsze wsparcie protokołów Gadu-Gadu i XMPP, szybsze uruchamianie, lepsze powiadomienia… Może wydanie 1.0 w 2012. Po więcej informacji zapraszam na: RoadMap.

Wojciech ‘Juzef’ Treter: To zależy, czy Szef Wszystkich Szefów w Kadu Team dostanie od sponsorów 7k/miesiąc. Wtedy moglibyśmy spodziewać się portów do Javy/GTK/PHP jak i wulkanu piwnego 3D w głównym oknie Kadu.

Piotr ‘White Eagle’ Galiszewski: Szybkich wydań, nowych funkcji i poprawy stabilności. Wersja 0.10 już jest znacznie lepsza niż 0.9, a wersja 0.11 zapowiada się jeszcze lepiej. Miejmy tylko nadzieję, że wszystkie plany uda się zrealizować. Jeśli tak, to może wkrótce będzie można się spodziewać wersji 1.0? ;)

Bartosz ‘beevvy’ Brachaczek: Kadu będzie zdobywać nowe funkcje i zwiększać stabilność, oczywiście w miarę naszych możliwości. Chcemy, aby projekt jako całość stawał się coraz bardziej dojrzały. W nieco dalszej przyszłości można spodziewać się wersji 1.0. Nie powinno to jednak trwać tak długo, jak prace nad wersją 0.9 ;).

Aktywnie korzystacie między innymi z Blipa. Jak oceniacie współpracę i kontakt ze społecznością?

Rafał ‘Vogel’ Malinowski: bardzo miło. Większość z naszych rozmówców albo nas chwali albo wysyła konstruktywne uwagi ;) Tylko kilka osób zajmuje się niekonstruktywnym trollingiem, ale nauczyliśmy się ich ignorować.

Wojciech ‘Juzef’ Treter: Kontakt ze społecznością sprowadza się do przelewania nam żali i żądań. Zdecydowanie wolelibyśmy przelewy w formie gotówkowej. Albo i nie – bo gdyby nam płacili, to mogliby mieć więcej żali i żądań, i to lepiej uzasadnionych. Generalnie więc użytkownicy są nam zbędni. Nie wiemy, skąd w nich przeświadczenie, że robimy Kadu dla nich. Nic bardziej mylnego. Tworzymy je dla siebie, a że przy okazji wspaniałomyślnie udostępniamy całemu światu, to jeszcze nie powód, by wysuwać co chwila pod naszym adresem żądania wprowadzenia obsługi różowych skórek.

Tomasz ‘Dorregaray’ Rostański: Jesteśmy projektem open source’owym i opieramy się na społeczności. Prawdę powiedziawszy wielu naszych developerow zaczynało jako zwykli użytkownicy Kadu, następnie zaczynali się udzielać na forum, by w którymś momencie zacząć podsyłać latki a w końcu zacząć w pełnym wymiarze wspierać projekt. Mamy rzesze oddanych użytkowników, którzy aktywnie udzielają eis na forum, pomagając innym a także raportują znalezione błędy i zgłaszają propozycje zmian w programie. Z cala pewnością można powiedzieć ze społeczność skupiona wokół projektu ma wpływ na kierunek rozwoju programu.

Piotr ‘White Eagle’ Galiszewski: Kontakt ze społecznością jest bardzo ważny. Oprócz Blipa można nas także złapać na kanale #kadu na freenode. Każda konstruktywna uwaga jest mile widziana. Oczywiście ciągle liczymy na wsparcie, więc jeśli ktoś jest grafikiem, programistą, czy po prostu ma świetny pomysł, lub nie istnieje komunikator spełniający jego oczekiwania, niech się do nas zgłosi. Każda uwaga i udzielona pomoc jest cenna.

Bartosz ‘beevvy’ Brachaczek: Kontakt ze społecznością w przeważającej mierze jest pozytywny i bardzo budujący. Główne miejsce kontaktu z użytkownikami to oczywiście forum, ale można nas znaleźć również na kanale #kadu na freenode czy też właśnie na Blipie. A skoro mowa o społeczności, oczywiście gorąco zachęcamy do wsparcia projektu – każdy może nam pomóc, a nawet jeśli jeszcze nie wie, jak, wystarczy zapytać ;).

Dziękuję za rozmowę i poświęcony czas oraz życzę miłego dnia.

Rafał ‘Vogel’ Malinowski: dziękuję, wzajemnie

Bartosz ‘beevvy’ Brachaczek: Dziękuję również i pozdrawiam.

Instrukcja instalacji KaduForum KaduPomóż KaduKadu na Blip.pl

  

5 Comments For This Post

 1. inzaghi89 Says:

  "Jesteśmy tak zajebiści… tzn. Kadu jest tak zajebiste" wymiata. Brawa za odwagę.

  Swoją drogą, wszystko pięknie ładnie, ale w wielkich superlatywach opisują kadu. Może na *niksach jest ok, ale na W7 wystarczy mu 30 min działania i zalicza zgon.

 2. Vogel Says:

  Ja uzywam Kadu na windows po 8-9 godzin dziennie, bez najmniejszych problemów. Zgłoś problem na forum Kadu.

 3. fasd Says:

  win7 pro, kadu działa co najmniej kilka grubych godzin dziennie, często kilkanaście i zero zwisu

 4. plumek Says:

  Powiem tak – dopóki używałem GG potrafiło się wieszać kilka razy na dzień na win7 64 bit. Kadu nie zaliczyło do tej pory ani jednego zwisu.

 5. leet Says:

  Świetny programik, oby się nadal rozwijał. Widzę, że jego twórcy mają zdrowe podejście do tego, co robią.

Leave a Reply

Polityka komentarzy

     
     
Green Dog Says