Kategorie | Internet, Linux, Poradniki, Programy

  

Ustawiamy Wget jako domyślny menedżer pobierań w Firefoxie

Opublikowano 26 sierpnia 2010 przez Franek

Wbrew pozorom Wget to bardzo dobry menedżer pobierań, obsługuje między innymi limitowanie prędkości pobierań, logowanie ftp czy możliwość wznawiania przerwanego pobierania. Przy tym jest bardzo szybki a jego obsługa jest prosta. Można pokusić się o ustawienie Wgeta jako domyślnego menedżera pobierań w Firefoxie. Kliknięcie na link do pobieranego pliku spowoduje otwarcie terminala, uruchomienie w nim wgeta i automatyczne pobieranie pliku. Aby to zrobić należy mieć zainstalowane rozszerzenie o nazwie FlashGot – addons.mozilla.org. Rozszerzenie to potrafi pobierać pliki za pomocą wielu menedżerów plików, w Linuxie obsługiwane są między innymi:

 • Aria
 • Axel Download Accelerator
 • cURL
 • Downloader 4 X
 • GNOME Gwget
 • JDownloader
 • KDE KGet
 • Uget
 • wxDFast
 • Wget

Jak widać Wget dostępny jest na tej liście, jednak mi osobiście to nie odpowiada między innymi dlatego, że wykorzystywany jest xterm. Można jednak łatwo to dostosować. Wystarczy w dowolnym miejscu utworzyć nowy plik, wkleić do niego zawartość skryptu a następnie nadać uprawnienia do wykonywania:

nano wgetfx.sh
#! /bin/sh
katalog="$HOME/Pobrane"
terminal="gnome-terminal -x"
$terminal wget -c --directory-prefix=$katalog $*

chmod +x wgetfx.sh

Można oczywiście edytować skrypt, aby zmienić miejsce zapisywanie plików, jak i ustawić inny emulator terminala do otwierania wgeta. Dobrym pomysłem jest też dodanie parametru –limit-rate=warość_limitu_pobierania, aby ograniczyć prędkość pobierania do danej wartości w Kb/s.

Teraz należy poinformować FlashGot o tym aby korzystał z nowego skryptu, w tym celu w Firefoxie należy przejść przez menu Narzędzia → Dodatki → FlashGot aby wybrać wybrać Preferencje. Następnie w zakładce Ogólne wystarczy wybrać Dodaj, wpisać nazwę wget oraz wskazać plik wgetfx.sh.

Od teraz po kliknięciu na link do pobieranego pliku można wybrać pobieranie go za pomocą wget.

  

5 Comments For This Post

 1. bobiko Says:

  (dziwnie, ale był tu juz komentarz o.O)

  A co z Chromium? :> ?!

 2. Franek Says:

  Nie wiem, jeszcze nie rozgryzłem. Liczę na pomoc, może ktoś w komentarzu napisze :D

 3. Ris Says:

  Dzięki, przydało się!

 4. zzzzz Says:

  Najbardziej by mi pasował pobieracz na lokalnym serwerze www, a jeszcze bardziej dedykowane dla niego rozszerzenie (powiedzmy wyświetlające ikonkę na pasku na którą można wrzucać linki), które wykorzystuje go bezpośrednio, tzn w tle przekazuje mu w adresie url do pobrania. Taki pobieracz mógłby używać różnych narzędzi, w zależności od przekazywanego adresu, np. gdyby adres kończył się na slashem, to mógłby to być np. wget -r -k -np -p, a np. gdyby kończył się napisem .torrent, albo .iso, to powiedzmy aria2c. Mogłaby być też druga ikonka z możliwością wyboru sposobu pobierania. Rozszerzenie mogłoby być generowane przez lokalny serwer na podstawie jego konfiguracji (a może i w zależności od przeglądarki, np. także dla chrome), czyli instalowane wprost z niego. Moim zdaniem model klient-serwer jest w tym zastosowania bardzo wygodny, trzeba tylko przewidzieć możliwość padu albo zamknięcie serwera, albo systemu (problem padu przeglądarki odpada), problemy z pobieraniem, czyli ewentualne wznawianie z crona, oraz obsługę ręczną z wygenerowanej strony.

 5. och Says:

  dzięki

Leave a Reply

Polityka komentarzy

     
     
Green Dog Says