Kategorie | Inne, Linux

  

Ulepszaj świat razem z BOINC i prawdziwymi pingwinami

Opublikowano 22 maja 2011 przez Franek

W najlepsze trwa nieustanny rozwój nauki, postęp jaki za sobą niesie jest nieoceniony. Nowe technologie oraz lekarstwa na dotychczas nieuleczalne choroby przyczyniają się do rozwoju naszej cywilizacji. Proces ten jest żmudny, bardzo kosztowny i czasochłonny. W proces ten zaangażowane są największe tęgie głowy i superkomputery na ziemi. Okazuje się, że może to być niewystarczające. Nawet superkomputery z listy top500 musiałyby poświęcić wiele lat na przetworzenie odpowiedniej ilości danych. I tutaj wkracza BOINC aby im pomóc i skrócić czas potrzeby na obliczenia.

Prawdziwe pingwiny wspierają BOINC

Berkeley Open Infrastructure for Network Computin (Otwarta Infrastruktura Przetwarzania Rozproszonego Berkeley) czyli BOINC jest to niekomercyjne rozwiązanie pozwalające na przeprowadzanie obliczeń rozproszonych. Zasada działania jest prosta. Serwer dzieli dane do obliczeń na mniejsze części, a następnie rozsyła je do komputerów wolontariuszów, uczestników projektu BOINC. Wydawać by się mogło, że moc pojedynczego domowego komputera nijak może przyczynić się do tak skomplikowanych obliczeń. Kiedy jednak liczba komputerów które zajmują się tym zadaniem liczona jest w setkach tysięcy ich łączna moc obliczeniowa jest ogromna. 14 listopada 2011 roku SETI@home miało możliwość obliczania z prędkością 769 TeraFLOPS, w tym samym czasie ówczesny najszybszy superkomputer na świecie Cray Jaguar osiągał moc obliczeniową równą 2,331 PetaFLOPS.BOINC został pierwotnie zaprojektowany właśnie na potrzeby projektu SETI. W chwili obecnej BOINC wykorzystywany jest do obliczeń w wielu dziedzinach, matematyce, fizyce, chemi, kryptologi, biologi, astronomii i innych. Listę wszystkich projektów które obsługiwane są przez BONIC można znaleźć na pl.boincstats.com.

Prawdziwe pingwiny wspierają BOINC
Każdy może w łatwy sposób przyłączyć się do BOINC aby wspierać wybrany przez siebie projekt naukowy. Jest to bardzo łatwe, w większości dystrybucji niezbędne oprogramowanie znajduję się w repozytoriach więc instalacja jest bardzo łatwa:
Debian / Ubuntu / Mint:
apt-get install boinc-client boinc-manager
Fedora:
yum install boinc-client boinc-manager
Arch:
pacman -S boinc-client boinc-manager
Po instalacji należy uruchomić menadżera BOINC za pomocą menu narzędzia systemowe lub poprzez polecenie:
boincmgr
Po uruchomieniu wystarczy skorzystać z prostego kreatora w którym należy stworzyć swój profil.

Warto zajrzeć też do ustawień aby skorygować je.

Należy pamiętać, że nasze komputery będą często przez kilkanaście/kilkaset godzin prowadziły obliczenia które w znaczący sposób je obciążą. Oczywiście obliczenia można przerywać by potem wznowić je, więc sprzęt nie musi być ciągle włączony. Kto jednak wyłącza komputery? ;)
Kto wie może przyczynisz się do jakiegoś ważnego odkrycia.

  

8 Comments For This Post

 1. Oczoból Says:

  Czy prawdziwe pingwiny koRZYstają ze słownika ortograficznego? MSPANC…

 2. Franek Says:

  Nie popuść z wrażenia…

 3. rozie Says:

  1. Obciążenie to większy pobór prądu czyli większy koszt. Nie zawsze jest to istotne, ale czasem jest.
  2. Obliczenia przez BOINC robione są na CPU czy GPU? Jeśli jest opcja z GPU, to nie mając wspieranej karty i sterowników IMHO nie warto się bawić.

 4. Franek Says:

  Głównie przez CPU, ale umie też CUDA.

 5. Thomas Says:

  obliczenia sa na CPU ale jest takze wiele projektow na GPU czy to NVidia czy ATI i tam obliczenia dostaja poteznego kopa

 6. Adam Says:

  Też liczę BOINC od jakiegoś czasu i staram się propagować wśród znajomych. Jakby większość komputerów na świecie liczyła to można by zmienić świat na lepsze. Nie od dziś wiadomo że dzięki nauce żyje się lepiej człowiekowi.

 7. sylwia Says:

  Projekt swietny, tyle ze mam niestety wielka nieufnosc do naukowcow, zwlaszcza tych co pracuja dla przemyslu farmaceutycznego, mam wrazenie ze wiele rzeczy juz dawno na tej planecie mogloby byc zalatwione, ale zwyczajnie sie nie oplaca czy to rzadom, czy to firmom. Chetnie uzyczylabym mojego cpu na korzysc jakich niezaleznych firm,

 8. Franek Says:

  Środki potrzebne na badania czasem są bardzo duże, czasem to jedyne wyjście może być.

Leave a Reply

Polityka komentarzy

     
     
Green Dog Says
Przeczytaj poprzedni wpis:
SteamBox jeszcze w tym roku

O konsoli do gier której producentem ma być Valve plotkuje się w internetach już od dłuższego czasu. Co raz więcej...

Zamknij