Kategorie | Internet

  

Stop ACTA! | Aktualizacja: “Nie dla ACTA” – akcja protestacyjna

Opublikowano 31 grudnia 2011 przez Franek

ACTA a innowacyjność i konkurencyjność

Idea ochrony własności intelektualnej opiera się na dążeniu do tworzenia monopoli na wykorzystywanie dzieł
i wynalazków, co ma stanowić motywację dla innowatorów. Poprzez rozszerzanie ochrony prawnej tych
monopoli i jednoczesne zmniejszenie jej elastyczności, ACTA stanowi barierę dla innowacyjności i
konkurencyjności, przez co działa wbrew celom, które stanowiły pretekst dla powstania porozumienia.

Hamulec dla innowacyjności

W społeczeństwie opartym na wiedzy wyjątki oraz wyłączenia od ochrony praw autorskich determinują możliwości rozwoju nowych firm, oferujących takie usługi jak wyszukiwarki internetowe, serwisy udostępniające nagrania audiowizualne, biblioteki cyfrowe i inne. W Unii Europejskiej te wyłączenia i wyjątki nie są spójne. Każde z 27 państw członkowskich może zastosować wszystkie 21 możliwych wyjątków od ogólnych zasad kopiowania utworów, jakie przewiduje prawo europejskie, wybrać część z nich albo nie zastosować się do żadnego. Innowatorom pozostaje zgadywać, które wyjątki będą uznawane przez sądy 27
państw członkowskich. Ze względu na złożoność prawa autorskiego oraz różne rozwiązania przyjęte w poszczególnych krajach UE, innowacyjne przedsiębiorstwa zmuszone są do działania w prawnej szarej strefie.

Innowatorzy już dziś ryzykują przypadkowym naruszeniem prawa cywilnego, jeśli źle zinterpretują obowiązujące przepisy. W warunkach, jakie stworzy przyjęcie ACTA młode innowacyjne przedsięwzięcia i projekty cyfryzacyjne będą narażone na zarzuty karne oraz na płacenie praktycznie nieograniczonych odszkodowań za „wyrządzone szkody”, których wysokość będzie uzależniona nie od oszacowania rzeczywistych szkód poniesionych przez właściciela praw, ale od sugerowanej ceny detalicznej skopiowanego dzieła. Ten pomysł wykracza daleko poza obowiązujące obecnie prawo UE regulujące wysokość odszkodowań, które, zgodnie z logiką i zasadą proporcjonalności, opiera się na wycenie faktycznie utraconych korzyści ze sprzedaży. Firmy i niekomercyjne przedsięwzięcia mogą się również spotkać z wydawanymi na podstawie porozumienia ACTA nakazami sądowymi, które będą wykraczały poza prawo obowiązujące obecnie w Unii Europejskiej. Kryterium „skali komercyjnej”, niezdefiniowane w ACTA, nie ma w praktyce większego znaczenia, ponieważ proponowana regulacja wykracza poza zwykłe praktyki handlowe, by objąć wszelkie działania o ile mogą one przynosić „korzyści ekonomiczne”, a także „pomoc i podżeganie do popełnienia przestępstwa”. Takie przepisy mogą jedynie skłonić dostawców usług internetowych do blokowania „na wszelki wypadek” usług stanowiących potencjalne naruszenie prawa, żeby uniknąć pociągnięcia do odpowiedzialności karnej.

Parlament Europejski zwrócił się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o ujednolicenie przepisów prawa autorskiego oraz o usunięcie przeszkód w rozwoju wspólnego rynku usług internetowych1. Wniosek ten został zignorowany. Parlament wezwał Komisję do zapewnienia, by postanowienia ACTA były w pełni zgodne z europejskim porządkiem prawnym. Także ten wniosek nie spotkał się z reakcją Komisji.

Negatywne konsekwencje dla konkurencyjności

Negatywne konsekwencje dla konkurencyjności spowodowane przez przyjęcie ACTA wykroczą daleko poza rynki, które mają być w drodze tego porozumienia regulowane. W świecie z ACTA wielkie przedsiębiorstwa zyskają ogromną przewagę nad mniejszymi i tymi, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Pośrednicy internetowi, aby uniknąć ryzyka oskarżenia na podstawie ACTA o pośrednie naruszanie prawa, będą zmuszeni do inwestowania w coraz bardziej zaawansowane technologie monitorujące i filtrujące. Zgodnie z zasadą ekonomii skali takie inwestycje będą znacznie tańsze dla dużych graczy niż dla tzw. start-upów.

Wprowadzane w ten sposób technologie monitorujące i filtrujące mogą być ponownie wykorzystywane przez pośredników, by dyskryminować niektóre usługi online – za czym już teraz lobbują na forum europejskim i międzynarodowym. Tych negatywnych konsekwencji unikną partnerzy handlowi Unii Europejskiej, którzy nie wezmą na siebie restrykcyjnych i bezproduktywnych zobowiązań międzynarodowych.

Przewaga USA w zakresie konkurencyjności

USA startują z mocniejszej pozycji niż Unia Europejska. Funkcjonuje tam wspólny rynek z przyjazną dla innowacji zasadą „uczciwego wykorzystania” dzieł objętych prawami autorskimi. W Unii obowiązuje niespójna mozaika prawna „wyjątków i wykluczeń”. USA zapowiedziały, że nie zamierzają prawnie zobowiązywać się do przestrzegania postanowień ACTA3. Komisja Europejska zaś uznaje ACTA za wiążące dla całej Unii Europejskiej. Ogromny obecnie dystans w zakresie innowacyjności pomiędzy Unią a USA i Japonią, zilustrowany w studium Parlamentu Europejskiego dla Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA)4, zostanie ugruntowany w wyniku przyjęcia ACTA , a z czasem zwiększony.

http://panoptykon.org/sites/default/files/acta_a_innowacyjnosc_i_konkurencyjnosc__16.01.2012_2.pdf

  

19 Comments For This Post

 1. Paweł Says:

  Precz z monopolistycznymi "majątkowymi prawami autorskimi" w ogóle! Precz z monopolistycznymi "patentami"! Samo istnienie monopolu twórcy jest problemem i będzie generował kolejne. Majątkowe prawa autorskie i patenty WYMAGAJĄ totalnej inwigilacji z samej zasady swojego istnienia. Są odpowiedzialne za dyskryminację ludności trzeciego świata na wielką skalę. Są źródłem wielkiej państwowej przemocy wobec czegoś co od wielu tysięcy lat istnienia cywilizacji było całkowicie wolne od ingerencji urzędniczej. Świat bez monopolu usankcjonowanego przemocą jest możliwy. Istniał od dawna a twórców i wynalazców nie brakowało, jedynie zmieniała się forma ich zarobków.

 2. Daria Says:

  Jak my, uczniowie, mamy się rozwijać ?! Nigdzie poza netem nie ma tylu różnych i aktualnych informacji, która encyklopedia daje się aktualizować? Czy oni oszaleli?

 3. nico Says:

  jebac ich w dupach im sie pojebalo

 4. NYAN Says:

  Zamierzają podpisać, więc może czas już na przeróbkę apelu:

  http://pokazywarka.pl/stopacta4/

 5. Pojebało ich? Says:

  W dupie mam posłów i cały rząd.(fak you)

 6. wegwegweg Says:

  NIE dla ACTA! STOP ACTA!
  Walcz o naszą wolność w internecie, wypełnij petycję na www(kropka)polska-stop-acta(kropka)com i pobierz za darmo filmy, zdjęcia i dokumenty dotyczące hipokryzji i obłudy ACTA! Polecaj tą stronę swoim znajomym, aby wspólnie wygrać wojnę o naszą WOLNOŚĆ w Internecie! Umowa ACTA nie służy zwalczaniu obrotu towarami podrobionymi, nie chroni także twórców! To po prostu KŁAMSTWO ubrane w ładne słowa i obietnice. ACTA służy cenzurze oraz inwigilacji Internautów. To jest zamach na WOLNOŚĆ! Czy pozwolisz komuś wejść do swojego domu i czytać Twoje listy? Pewnie nie. ACTA pozwoli na takie zachowanie i nie będziesz mieć nic do gadania, wszystko co robisz on-line będzie monitorowane. Gdy się na to zgodzimy, to potem wszczepią nam elektroniczne chipy, rzekomo dla bezpieczeństwa. NIE DAJ SIĘ OGŁUPIĆ! Wolnym ludziom pozostał tylko Internet, potem już nie będzie nic. Poczytaj i zobacz filmy o ACTA, wejdź tutaj www(kropka)polska-stop-acta(kropka)com i poleć tę stronę znajomym na FB, NK, TW i wyślij tą wiadomość na znajomych emaile! Pamiętaj w grupie SIŁA!

 7. Walerian tratata Says:

  Jestem za ACTA i skończy się piractwo i cwaniakowanie w sieci-wy możecie protestować i skakać jak cymbale ale gówno to wam da!!!

 8. Franek Says:

  http://demotywatory.pl/3665120/A.C.T.A. wklejam link do demotów, bo trolle lepiej ogarniają takie obrazki.

 9. ANONYMOUS Says:

  ANONYMOUS POWIEDZ NIE ACTA
  REFERENDUM WS ACTA! PRAWO KONSTYTUCYJNE. REFERENDUM gwarantuje ustawa z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym (Dz.U. z 2003 r. Nr 57, poz. 507). Rozdział 8, Art. 63. 1. Sejm może postanowić o poddaniu określonej sprawy pod REFERENDUM z INICJATYWY OBYWATELI, którzy dla swojego wniosku uzyskają poparcie co najmniej 500 000 osób mających prawo udziału w referendum. A więc zbieramy podpisy pod referendum. To MY zadecydujemy o ACTA a nie rząd. JEŚLI SPOTKASZ NA
  ULICY WOLONTARIUSZA ZBIERAJĄCEGO PODPISY POŚWIĘĆ KILKA MINUT
  I PODPISZ WNIOSEK W SPRAWIE REFERENDUM A NAJLEPIEJ POBIERZ WNIOSEK ZE STRONY REFERENDUMACTA (KROPKA) PL WYDRUKUJ I
  ZACHEC ZNAJOMYCH DO PODPISANIA !!!!WKLEJAJCIE TO GDZIE SIĘ DA!!!!!
  MAMY CZAS DO 12 LUTEGO ANONYMOUS
  UWAGA! Porozumienie ACTA nie tylko wprowadza cenzurę internetu jaka dotychczas była tylko w Chinach i daje rządowi i korporacjom możliwość zatrzymania i uciszenia bez dowodów każdego kto jest dla nich niewygodny. To porozumienie zakazuje wszystkich zamienników markowych produktów. Np. nie będzie zamienników drogich części samochodowych, tonerów do drukarek, ubrań i wielu innych… pomyślcie o ile pieniędzy więcej będzie trzeba przez to wydać, a to dopiero początek. Nie będzie też zamienników drogich leków (płać kupę kasy korporacjom albo umieraj). A najgorsza jest ochrona patentów na organizmy genetycznie modyfikowane (obecnie większość kukurydzy, soi, a także świń jest genetycznie modyfikowana). Wkrótce korporacje doprowadzą do wyginięcia naturalnych upraw (pyłki roślin genetycznie modyfikowanych przenoszą się na uprawy naturalne i mieszają z nimi swoje geny, w ten sposób rolnik, który nawet nie chciał siać GMO ma już takie rośliny na swoim polu i musi płacić korporacjom za licencje). W ten sposób w ciągu kilku lat korporacje przejmą kontrolę nad wszystkimi uprawami, a potem będą mogły dowolnie podnosić ceny nasion (przez ACTA rolnik traci prawo zatrzymania części nasion na następny wysiew). Domyślacie się już co się wtedy stanie…? ANONYMOUS

 10. WIKTORIA Says:

  Porąbani oni sa!!!
  STOP dla ACTA!!!!!!!!
  nie dlugo zrobia ze bedzie trzeba placic za przejscie chodnikiem!!!

 11. Pakosińskaa2 Says:

  chcą zrobić z nas tanich roboli, uważają nas za szaraków którzy z podkulonymi głowami będą napychać im kieszenie, ludzie musimy oprzytomnieć, niszczą nas na każdym kroku , ostatnie dni to doskonale pokazały, nie dajmy sobą w ten sposób rządzić, powyprzedawany majątek narodowy, ceny wszystkiego poszły w góre, teraz ACTA ->poroniony pomysł … nikt nie bedzie miał prawa nam naszej wolnosci ograniczac! nikt ! dołączam się do sprzeciwu NIE! DLA ACTA, narazie są bezkarni… co najbardziej boli, Powinni leczyć się na głowy, bo na rozum u nich już za późno, niech się jednak nie przeliczą, pokazali że mają nas i nasze prawa gdzies, niech sie to nie odwróci przypadkiem przeciwko nim… wtedy zobaczymy kto sie bedzie smiał, kiedys to ,,zoo i bezkrólewie,, sie skonczy… jesli nie samoczynnie to ludzie w tym pomogą, w narodzie siła!

 12. karlos Says:

  tusk nas wpędza w nedze drogie paliwa wszystko drogie pełna kontrola wujdzmy na ulice popgońmy okupanta kraju

 13. mati Says:

  pamietajmy przy wyborach nastepnych by po nigdy juz sie nie pojawiło na scenie poltycznej platforma jest jak wirus

 14. drivers Says:

  poradzilismy sobie z komuną poradzimy i z ztuskiem tylko pamiętajmy wszyscy razem

 15. MyPiraciWolnosci Says:

  Czesc. proszę prześlij obrazki do kogo się da
  I dołącz się do naszej akcji Protestacyjnej STOP ACTA
  Umieszczając je na portalach Społecznościowych i innych stronach.
  http://www.fototube.pl/zdjecie/1155227-wolnoscia-http://www.fototube.pl/zdjecie/1155226-stop-acta-http://www.fototube.pl/zdjecie/1155222-stop-acta-http://www.fototube.pl/zdjecie/1155221-stop-acta-http://www.fototube.pl/zdjecie/1155220-stop-acta-
  http://www.fototube.pl/zdjecie/1155218-stop-acta-http://www.fototube.pl/zdjecie/1155217-stop-acta-http://www.fototube.pl/zdjecie/1155216-stop-acta-http://www.fototube.pl/zdjecie/1155215-komercyjni

 16. Ania Says:

  Proszę, podawajcie tą wiadomość dalej:
  Jeśli chcemy coś zmienić to zacznijmy się domagać zmiany! Wszyscy są rozgoryczeni rządem, więc chodźcie z nami na protesty – to teraz jedno z poważniejszych narzędzi nacisku, bo jak widać – rząd nas nie słucha. Mam prośbę do starszych osób: przyłączcie się! To nieprawda że ACTA to tylko sprawa internetu i że młodzi krzyczą bo chcą kraść "własność intelektualną". ACTA to jest sprawa patentów i oddawania za nie pieniędzy do Ameryki, – to droższe leki, żywność, części samochodowe. Młodzi protestują bo czują się sprzedani! Ale to dotyczy nas wszystkich, więc dołączajcie się niezależnie od wieku – tylko wspólnie możemy zrobić coś z tym bajzlem.

  W najbliższą sobotę (11.luty) cała Europa protestuje przeciw ACTA. W Polsce też się wiele miast dołącza:

  Warszawa : http://www.facebook.com/events/123234047799227/
  Wroclaw : http://www.facebook.com/events/289017024486218/
  Kraków : http://www.facebook.com/events/215317315225357/
  Katowice : http://www.facebook.com/events/174724099301513/
  Leszno : http://www.facebook.com/events/335762799789364/
  Lublin: http://www.facebook.com/events/244180135663581/
  Poznan : http://www.facebook.com/events/308222379225477/
  Radom : http://www.facebook.com/events/349957518356918/
  Szczecin : http://www.facebook.com/events/324226357616024/

  Te wydarzenia są opisane na facebooku, ale są dostępne publicznie więc Ci co nie mają konta na facebooku, po kliknięciu na linki też zobaczą ich opis. Protestujmy wspólnie, podawajcie informację dalej! DOŁĄCZCIE SIĘ DO NAS!

 17. Ireneusz Says:

  Niewłaściwa Acta jest niepotrzebna, Stop Acta.

 18. @ydk2app Says:

  W sumie poza disneyem wszystkie koncerny fonograficzne i cały holywood należą do japońskich koncernów, tylko tu pytanie co japończycy naprawdę wymyślili, odpowiedź NIC. To jedyna prawda wolne oprogramowanie boli ich , bo nie mogą go sprzedać a tym bardziej kontrolować, co najlepsze bez tych rozwiązań nie istnieją, patrz Apple ich system to klon BSD, safari i webkit to KHTML, w erze białych komputerów sprzedawali białe jako coś wyjądkowego, heh.

 19. Gość Says:

  Byłem na proteście ACTA w radomiu 11lutego, niestety baardzo mało liczebna była ta protesta, nikt nie podskakiwał, publiczność drewniana… Z całej palety sposobów zaakcentowania niezadowolenia, podobała mi się akcja zaczerniania serwisów, albo lepiej przyciemniania, z informowaniem o acta na tle samej strony. Fotki z Radomia pod linkiem http://www.reklamyinternetowe.radom.pl/blog/index

Leave a Reply

Polityka komentarzy

Wyszukiwane tagi: co to jest ACTA, nie dla ACTA      
     
Green Dog Says
Przeczytaj poprzedni wpis:
SteamBox jeszcze w tym roku

O konsoli do gier której producentem ma być Valve plotkuje się w internetach już od dłuższego czasu. Co raz więcej...

Zamknij