Kategorie | Internet

  

Stop ACTA! | Aktualizacja: “Nie dla ACTA” – akcja protestacyjna

Opublikowano 31 grudnia 2011 przez Franek

Nie wszystko stracone, przyłącz się do protestu przeciwko ACTA!

Co to jest ACTA?

ACTA to międzynarodowe porozumienie dotyczące zwalczania podrabianych towarów i piractwa, za którego przyjęciem lobbują amerykańskie koncerny.

Kto za tym stoi?

ACTA, według informacji Wikileaks, to inicjatywa amerykańska, mająca na celu stworzenie prawnie wiążącego instrumentu do wywierania nacisku na państwa-sygnatariuszy, aby te zaostrzały walkę z naruszeniami własności intelektualnej. Nakłonienie do podpisania porozumienia innych (biedniejszych) państw jest dla Amerykanów bardzo ważne, ponieważ USA są znaczącym eksporterem dóbr audiowizualnych na światowym rynku i zwalczanie podrabianych towarów, piractwa czy innych naruszeń praw własności intelektualnej ma dla nich znaczenie ściśle ekonomiczne.


Co zarzucamy ACTA?

 • Treść porozumienia uzgadniania była podczas tajnych negocjacji. Do tej pory, czyli przez ponad dwa lata, żadne państwo nie udostępniło wszystkich dokumentów związanych z procesem negocjacji ani nie przeprowadziło rzetelnych konsultacji społecznych.
 • Porozumienie stwarza poważne ryzyko naruszenia prawa do prywatności i ochrony danych osobowych poprzez wprowadzenie możliwości dochodzenia prywatnej egzekucji praw autorskich, bez kontroli sądu, w której posiadacze praw autorskich będą mogli żądać od dostawców internetu ujawniania im danych użytkowników.
 • ACTA może prowadzić do ograniczenia wolności słowa, jeśli pod presją właścicieli praw autorskich dostawcy internetu zaczną blokować legalne i wartościowe treści. Właśnie do tego zagrożenia odwoływał się protest Wikipedii. ACTA zobowiązuje dostawców internetu do monitorowania treści i działań, jakie podejmują użytkownicy, nadając im rolę „policji internetowej”.
 • Przyjęcie ACTA może wywołać obniżenie konkurencyjności i innowacyjności europejskich podmiotów gospodarczych w stosunku do zagranicznych przedsiębiorstw, którym prawo nie narzuca podobnych obowiązków. ACTA w szczególności może powodować tzw. chilling effect u startujących przedsiębiorców, którzy w obawie przed miażdżącymi odszkodowaniami mogą hamować swoją innowacyjność.

Na jakim jesteśmy etapie?

16 grudnia, na Radzie ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (sic!) Rada Unii Europejskiej wyraziła zgodę na przyjęcie porozumienia w sprawie ACTA. Prawdopodobnie jeszcze w pierwszej połowie roku odbędzie się rozstrzygające głosowanie w Parlamencie Europejskim.

25 listopada 2011 r. rząd podjął (w trybie obiegowym) decyzję o podpisaniu ACTA. Nastąpi to prawdopodobnie już 26 stycznia.

Wczoraj (19 stycznia) Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni zainterweniował u Premiera. Poprosił o ponowną dyskusję na temat porozumienia. Minister Boni spotka się w tej sprawie 24 stycznia z Premierem oraz ministrami kultury i spraw zagranicznych.

Co możesz zrobić?

Ruszyła wielowątkowa akcja “Nie dla ACTA”, do której możesz się przyłączyć. Na Facebooku organizują się grupy, które szykują demonstracje uliczne w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Katowicach i Poznaniu. Bieżące informacje o tym, co i gdzie można w sprawie ACTA zrobić powinny być dostępne na wspólnym forum internetowym akcji: stopacta.com.pl.

Pojawiła się też inicjatywa przeprowadzenia blackoutu, czyli wyłączenia w akcie protestu własnej strony internetowej na jeden dzień. Wstępna data akcji to poniedziałek, 23 stycznia. Więcej informacji znajdziecie na niedlaacta.pl.

Osoby, które chcą aktywnie pomóc w planowaniu i koordynowaniu różnych działań protestacyjnych mogą do nas dołączyć wysyłając e-mail na adres: stop-acta@brama.elka.pw.edu.pl (prosimy o informację, jaką organizację reprezentujecie i w jaki sposób chcecie pomóc).

Wyraź swój głos i wyślij apel!

Najpilniejsza sprawa to skłonienie polskiego rządu do opóźnienia podpisywania ACTA, które zostało zaplanowane na 26 stycznia. Jeśli się zgadzasz z tym żądaniem i chcesz zaapelować do Premiera Donalda Tuska, podpisz się pod petycją!

Organizacje pozarządowe już od miesięcy apelują do władz państwowych i europarlamentarzystów o odrzucenie porozumienia. Nasze apele nie mają jednak tak wielkiej siły przebicia jak głos obywateli – internautów. Dlatego proponujemy Wam, żebyście sami wysyłali apele do europarlamentarzystów, które uświadomią im skalę i rangę problemu. Możecie sami zaproponować jego treść albo skorzystać z jednej z proponowanych przez nas wersji:

Apel możecie wysłać do europarlamentarzystów, którzy uczestniczą w procesie decydowania o ostatecznym kształcie porozumienia:

Lidia Geringer de Oedenberg <lidiajoanna.geringerdeoedenberg@europarl.europa.eu>
Tadeusz Zwiefka <tadeusz.zwiefka@europarl.europa.eu>
Piotr Borys <piotr.borys@europarl.europa.eu>
Zbigniew Ziobro <zbigniew.ziobro@europarl.europa.eu>
Jacek Protasiewicz <jacek.protasiewicz@europarl.europa.eu>
Joanna Senyszyn <joanna.senyszyn@europarl.europa.eu>
Arkadiusz Bratkowski <arkadiusztomasz.bratkowski@europarl.europa.eu>
Bogusław Sonik <boguslaw.sonik@europarl.europa.eu>
Filip Kaczmarek <filip.kaczmarek@europarl.europa.eu>
Michał Kamiński <michaltomasz.kaminski@europarl.europa.eu>
Krzysztof Lisek <krzysztof.lisek@europarl.europa.eu>
Adam Gierek <adam.gierek@europarl.europa.eu>
Lena Koralska-Bobińska <lena.kolarska-bobinska@europarl.europa.eu>
Bogdan Marcinkiewicz <bogdan.marcinkiewicz@europarl.europa.eu>
Konrad Szymański <konrad.szymanski@europarl.europa.eu>
Marek Gróbarczyk <marekjozef.grobarczyk@europarl.europa.eu>
Andrzej Grzyb <andrzej.grzyb@europarl.europa.eu>
Paweł Kowal <pawelrobert.kowal@europarl.europa.eu>
Paweł Zalewski <pawel.zalewski@europarl.europa.eu>
Ryszard Czarnecki <ryszard.czarnecki@europarl.europa.eu>
Małgorzata Handzlik <malgorzata.handzlik@europarl.europa.eu>
Jarosław Wałęsa <jaroslaw.walesa@europarl.europa.eu>

Wszystkie adresy mailowe

CC BY-SA 3.0 panoptykon.org.ACTA a innowacyjność i konkurencyjność
ACTA a prawa podstawowe
Stara wersja strony

  

19 Comments For This Post

 1. Paweł Says:

  Precz z monopolistycznymi "majątkowymi prawami autorskimi" w ogóle! Precz z monopolistycznymi "patentami"! Samo istnienie monopolu twórcy jest problemem i będzie generował kolejne. Majątkowe prawa autorskie i patenty WYMAGAJĄ totalnej inwigilacji z samej zasady swojego istnienia. Są odpowiedzialne za dyskryminację ludności trzeciego świata na wielką skalę. Są źródłem wielkiej państwowej przemocy wobec czegoś co od wielu tysięcy lat istnienia cywilizacji było całkowicie wolne od ingerencji urzędniczej. Świat bez monopolu usankcjonowanego przemocą jest możliwy. Istniał od dawna a twórców i wynalazców nie brakowało, jedynie zmieniała się forma ich zarobków.

 2. Daria Says:

  Jak my, uczniowie, mamy się rozwijać ?! Nigdzie poza netem nie ma tylu różnych i aktualnych informacji, która encyklopedia daje się aktualizować? Czy oni oszaleli?

 3. nico Says:

  jebac ich w dupach im sie pojebalo

 4. NYAN Says:

  Zamierzają podpisać, więc może czas już na przeróbkę apelu:

  http://pokazywarka.pl/stopacta4/

 5. Pojebało ich? Says:

  W dupie mam posłów i cały rząd.(fak you)

 6. wegwegweg Says:

  NIE dla ACTA! STOP ACTA!
  Walcz o naszą wolność w internecie, wypełnij petycję na www(kropka)polska-stop-acta(kropka)com i pobierz za darmo filmy, zdjęcia i dokumenty dotyczące hipokryzji i obłudy ACTA! Polecaj tą stronę swoim znajomym, aby wspólnie wygrać wojnę o naszą WOLNOŚĆ w Internecie! Umowa ACTA nie służy zwalczaniu obrotu towarami podrobionymi, nie chroni także twórców! To po prostu KŁAMSTWO ubrane w ładne słowa i obietnice. ACTA służy cenzurze oraz inwigilacji Internautów. To jest zamach na WOLNOŚĆ! Czy pozwolisz komuś wejść do swojego domu i czytać Twoje listy? Pewnie nie. ACTA pozwoli na takie zachowanie i nie będziesz mieć nic do gadania, wszystko co robisz on-line będzie monitorowane. Gdy się na to zgodzimy, to potem wszczepią nam elektroniczne chipy, rzekomo dla bezpieczeństwa. NIE DAJ SIĘ OGŁUPIĆ! Wolnym ludziom pozostał tylko Internet, potem już nie będzie nic. Poczytaj i zobacz filmy o ACTA, wejdź tutaj www(kropka)polska-stop-acta(kropka)com i poleć tę stronę znajomym na FB, NK, TW i wyślij tą wiadomość na znajomych emaile! Pamiętaj w grupie SIŁA!

 7. Walerian tratata Says:

  Jestem za ACTA i skończy się piractwo i cwaniakowanie w sieci-wy możecie protestować i skakać jak cymbale ale gówno to wam da!!!

 8. Franek Says:

  http://demotywatory.pl/3665120/A.C.T.A. wklejam link do demotów, bo trolle lepiej ogarniają takie obrazki.

 9. ANONYMOUS Says:

  ANONYMOUS POWIEDZ NIE ACTA
  REFERENDUM WS ACTA! PRAWO KONSTYTUCYJNE. REFERENDUM gwarantuje ustawa z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym (Dz.U. z 2003 r. Nr 57, poz. 507). Rozdział 8, Art. 63. 1. Sejm może postanowić o poddaniu określonej sprawy pod REFERENDUM z INICJATYWY OBYWATELI, którzy dla swojego wniosku uzyskają poparcie co najmniej 500 000 osób mających prawo udziału w referendum. A więc zbieramy podpisy pod referendum. To MY zadecydujemy o ACTA a nie rząd. JEŚLI SPOTKASZ NA
  ULICY WOLONTARIUSZA ZBIERAJĄCEGO PODPISY POŚWIĘĆ KILKA MINUT
  I PODPISZ WNIOSEK W SPRAWIE REFERENDUM A NAJLEPIEJ POBIERZ WNIOSEK ZE STRONY REFERENDUMACTA (KROPKA) PL WYDRUKUJ I
  ZACHEC ZNAJOMYCH DO PODPISANIA !!!!WKLEJAJCIE TO GDZIE SIĘ DA!!!!!
  MAMY CZAS DO 12 LUTEGO ANONYMOUS
  UWAGA! Porozumienie ACTA nie tylko wprowadza cenzurę internetu jaka dotychczas była tylko w Chinach i daje rządowi i korporacjom możliwość zatrzymania i uciszenia bez dowodów każdego kto jest dla nich niewygodny. To porozumienie zakazuje wszystkich zamienników markowych produktów. Np. nie będzie zamienników drogich części samochodowych, tonerów do drukarek, ubrań i wielu innych… pomyślcie o ile pieniędzy więcej będzie trzeba przez to wydać, a to dopiero początek. Nie będzie też zamienników drogich leków (płać kupę kasy korporacjom albo umieraj). A najgorsza jest ochrona patentów na organizmy genetycznie modyfikowane (obecnie większość kukurydzy, soi, a także świń jest genetycznie modyfikowana). Wkrótce korporacje doprowadzą do wyginięcia naturalnych upraw (pyłki roślin genetycznie modyfikowanych przenoszą się na uprawy naturalne i mieszają z nimi swoje geny, w ten sposób rolnik, który nawet nie chciał siać GMO ma już takie rośliny na swoim polu i musi płacić korporacjom za licencje). W ten sposób w ciągu kilku lat korporacje przejmą kontrolę nad wszystkimi uprawami, a potem będą mogły dowolnie podnosić ceny nasion (przez ACTA rolnik traci prawo zatrzymania części nasion na następny wysiew). Domyślacie się już co się wtedy stanie…? ANONYMOUS

 10. WIKTORIA Says:

  Porąbani oni sa!!!
  STOP dla ACTA!!!!!!!!
  nie dlugo zrobia ze bedzie trzeba placic za przejscie chodnikiem!!!

 11. Pakosińskaa2 Says:

  chcą zrobić z nas tanich roboli, uważają nas za szaraków którzy z podkulonymi głowami będą napychać im kieszenie, ludzie musimy oprzytomnieć, niszczą nas na każdym kroku , ostatnie dni to doskonale pokazały, nie dajmy sobą w ten sposób rządzić, powyprzedawany majątek narodowy, ceny wszystkiego poszły w góre, teraz ACTA ->poroniony pomysł … nikt nie bedzie miał prawa nam naszej wolnosci ograniczac! nikt ! dołączam się do sprzeciwu NIE! DLA ACTA, narazie są bezkarni… co najbardziej boli, Powinni leczyć się na głowy, bo na rozum u nich już za późno, niech się jednak nie przeliczą, pokazali że mają nas i nasze prawa gdzies, niech sie to nie odwróci przypadkiem przeciwko nim… wtedy zobaczymy kto sie bedzie smiał, kiedys to ,,zoo i bezkrólewie,, sie skonczy… jesli nie samoczynnie to ludzie w tym pomogą, w narodzie siła!

 12. karlos Says:

  tusk nas wpędza w nedze drogie paliwa wszystko drogie pełna kontrola wujdzmy na ulice popgońmy okupanta kraju

 13. mati Says:

  pamietajmy przy wyborach nastepnych by po nigdy juz sie nie pojawiło na scenie poltycznej platforma jest jak wirus

 14. drivers Says:

  poradzilismy sobie z komuną poradzimy i z ztuskiem tylko pamiętajmy wszyscy razem

 15. MyPiraciWolnosci Says:

  Czesc. proszę prześlij obrazki do kogo się da
  I dołącz się do naszej akcji Protestacyjnej STOP ACTA
  Umieszczając je na portalach Społecznościowych i innych stronach.
  http://www.fototube.pl/zdjecie/1155227-wolnoscia-http://www.fototube.pl/zdjecie/1155226-stop-acta-http://www.fototube.pl/zdjecie/1155222-stop-acta-http://www.fototube.pl/zdjecie/1155221-stop-acta-http://www.fototube.pl/zdjecie/1155220-stop-acta-
  http://www.fototube.pl/zdjecie/1155218-stop-acta-http://www.fototube.pl/zdjecie/1155217-stop-acta-http://www.fototube.pl/zdjecie/1155216-stop-acta-http://www.fototube.pl/zdjecie/1155215-komercyjni

 16. Ania Says:

  Proszę, podawajcie tą wiadomość dalej:
  Jeśli chcemy coś zmienić to zacznijmy się domagać zmiany! Wszyscy są rozgoryczeni rządem, więc chodźcie z nami na protesty – to teraz jedno z poważniejszych narzędzi nacisku, bo jak widać – rząd nas nie słucha. Mam prośbę do starszych osób: przyłączcie się! To nieprawda że ACTA to tylko sprawa internetu i że młodzi krzyczą bo chcą kraść "własność intelektualną". ACTA to jest sprawa patentów i oddawania za nie pieniędzy do Ameryki, – to droższe leki, żywność, części samochodowe. Młodzi protestują bo czują się sprzedani! Ale to dotyczy nas wszystkich, więc dołączajcie się niezależnie od wieku – tylko wspólnie możemy zrobić coś z tym bajzlem.

  W najbliższą sobotę (11.luty) cała Europa protestuje przeciw ACTA. W Polsce też się wiele miast dołącza:

  Warszawa : http://www.facebook.com/events/123234047799227/
  Wroclaw : http://www.facebook.com/events/289017024486218/
  Kraków : http://www.facebook.com/events/215317315225357/
  Katowice : http://www.facebook.com/events/174724099301513/
  Leszno : http://www.facebook.com/events/335762799789364/
  Lublin: http://www.facebook.com/events/244180135663581/
  Poznan : http://www.facebook.com/events/308222379225477/
  Radom : http://www.facebook.com/events/349957518356918/
  Szczecin : http://www.facebook.com/events/324226357616024/

  Te wydarzenia są opisane na facebooku, ale są dostępne publicznie więc Ci co nie mają konta na facebooku, po kliknięciu na linki też zobaczą ich opis. Protestujmy wspólnie, podawajcie informację dalej! DOŁĄCZCIE SIĘ DO NAS!

 17. Ireneusz Says:

  Niewłaściwa Acta jest niepotrzebna, Stop Acta.

 18. @ydk2app Says:

  W sumie poza disneyem wszystkie koncerny fonograficzne i cały holywood należą do japońskich koncernów, tylko tu pytanie co japończycy naprawdę wymyślili, odpowiedź NIC. To jedyna prawda wolne oprogramowanie boli ich , bo nie mogą go sprzedać a tym bardziej kontrolować, co najlepsze bez tych rozwiązań nie istnieją, patrz Apple ich system to klon BSD, safari i webkit to KHTML, w erze białych komputerów sprzedawali białe jako coś wyjądkowego, heh.

 19. Gość Says:

  Byłem na proteście ACTA w radomiu 11lutego, niestety baardzo mało liczebna była ta protesta, nikt nie podskakiwał, publiczność drewniana… Z całej palety sposobów zaakcentowania niezadowolenia, podobała mi się akcja zaczerniania serwisów, albo lepiej przyciemniania, z informowaniem o acta na tle samej strony. Fotki z Radomia pod linkiem http://www.reklamyinternetowe.radom.pl/blog/index

Leave a Reply

Polityka komentarzy

Wyszukiwane tagi: co to jest ACTA, nie dla ACTA      
     
Green Dog Says