Kategorie | Linux, Programy

  

Scribus: skład tekstu DTP

Opublikowano 03 lutego 2009 przez Franek

Scribus to otwarto-źródłowa aplikacja służąca do składu tekstu. Za jego pomocą można przygotować użyteczne, a zarazem efektowne gazetki, broszury, ulotki, kalendarze itd., a nawet książki, słowem to czego dusza zapragnie. ;) Program obsługuje czcionki w trzech standardach Type 1, OpenType oraz chyba najpopularniejszy TrueType, posiada również funkcję eksportu gotowej pracy do wielu popularnych formatów graficznych. Oczywiście można również zapisać dokument jako PDF. Scribus posiada swój własny format plików z rozszerzeniem .sla. Program jest przyjemny w obsłudze i już po krótkim czasie nabieramy pewnej wprawy w jego obsłudze. Kiedy jednak pozna się wszystkie możliwości aplikacji, szybko odkrywa się,  że Scribus jest naprawdę potężnym narzędziem. W zupełności wystarcza do naszych zastosowań, za jego pomocą można zrobić np. coś takiego pila.ovh.org. Program oparty jest o bibliotekę QT w wersji 3.3.x, dzięki czemu jest bardzo przenośny. Poza kodem źródłowym, dostępne są pakiety dla wszystkich popularnych dystrybucji Linuksa, aplikacja dostępna jest również dla systemów Windows, MacOSX, oraz OS/2. Zaznaczam że Scribus jest wolnym odpowiednikiem aplikacji typu Adobe InDesign – odpowiednikiem, ale myślę że również godnym rywalem.

Instalacja:
sudo apt-get install scribus Instalujemy program.
sudo apt-get install scribus-template Instalujemy dodatkowe szablony.

Jeśli nie korzystasz z Ubunu/Debiana koniecznie zajrzyj do działu download  na stronie domowej aplikacji scribus.net. Znajdziesz tam opis jak to zrobić na kilku popularnych dystrybucjach Linuksa, ale również na systemach Windows, oraz MacOSX!

Jeśli chcesz lepiej zapoznać się ze Scribusem, zachęcam do odwiedzenia strony Wiki projektu wiki.scribus.net

Wielu zapewne zna strony takie jak gnome-look.org, czy kde-look.org. Na stronach tych znajdziemy setki (jak nie tysiące) tapet/themów/ikonek i wszystkiego tego co upiększy nasz system. Natomiast mało osób zna serwis scribusstuff.org, na którym znajdziemy ciekawe szablony, skrypty i czcionki które możemy wykorzystać w Scribusie. Przy okazji wspomnę też o stronie oraz opentemplate.org, na której znajdziemy szablony dla pakietu biurowego OpenOffice.org

Na koniec oczywiście zrzut

scribus

Zachęcam do zapoznania się z tą ciekawą aplikacją, jaką niewątpliwie jest Scribus.

  

Leave a Reply

Polityka komentarzy

     
     
Green Dog Says