Kategorie | Bezpieczeństwo, Fedora, Linux

  

Qubes OS bardzo bezpieczna dystrybucja GNU/Linuxa

Opublikowano 05 września 2012 przez Franek

Po ponad dwóch latach publicznych wersji testowych, udostępniona została finalna wersja Qubes OS. Jest to polska dystrybucja GNU/Linux, której celem jest zapewnienie użytkownikom maksymalnego bezpieczeństwa.

Użytkownicy Qubes OS są wprost pytani o aspekty bezpieczeństwa, o izolacje programów, ustawienia sieciowe, uprawnienia. Dzięki temu system może być z powodzeniem używany zarówno przez osoby mniej zaawansowane techniczne (lub leniwe), jak i przez specjalistów edytujących każdy plik konfiguracyjny.

Mamy więc w końcu rozwiązanie, które znacznie podnosi bezpieczeństwo, zostawiając w spokoju użyteczność .

System jest tworzony z myślą, że błędy w oprogramowaniu będą zawsze występować i w żaden sposób nie można ich uniknąć. Koncepcja “Security by Isolation”, nie pozwala błędom w podatnych aplikacjach wpływać na inne elementy systemu. Dzieje się to przez użycie wielu instancji lekkich maszyn wirtualnych, których celem jest tworzenie bezpiecznych sandboxów, zarządzanych przez centralnego Xen Hypervisora.

Aplikacje uruchamiane są w konfigurowalnych domenach, które nie mogą się między sobą komunikować, chyba że zostanie to jawnie potwierdzone przez użytkownika (np. przy kopiowaniu plików, dostępie do schowka…).

Tak jest – aplikacje mają swoje serwery X czy nawet systemy plików! Qubes OS oparty jest na Fedorę oraz Xen.

Co ciekawe tworzony jest przez Polkę, panią Joanne Rutkowską, znaną polską specjalistkę z zakresu zabezpieczeń komputerowych.

Dokładne zasady działania systemu zostały opisane na stronie projektu, natomiast obrazy iso można pobrać w tym miejscu.

Opublikowano za zgodą vizzdoom.

  

6 Comments For This Post

 1. Marcin Says:

  Na serwerze Distrowatch pisze że krajem pochodzenia tej dystrybucji jest USA, tutaj że jest polska.

 2. Franek Says:

  Musi być tam błąd, ponieważ Qubes OS tworzy firma INVISIBLE THINGS LAB JOANNA RUTKOWSKA http://www.krs-online.com.pl/invisible-things-lab

 3. Twistet Says:

  W końcu wersja finalna :D

 4. Warab Says:

  A tutaj znalazłem prezentację Joanny Rutkowskiej wspomnianego Qubes OS: http://www.youtube.com/watch?v=0pPf1F1RGF8

 5. Jacek Says:

  Wszystko to bardzo ciekawe, ale jak na amatora, trochę mnie przerasta. Staram się analizować treść artykułu, jednak pełną analizę tego co przeczytałem, zrobię na spokojnie. Dziękuję za wartościowy artykuł, Bardzo ciekawy blog, będę do was wracał w wolnych chwilach.

 6. Domki Says:

  Super, jedna z nowszych wersji. Lubię Qubes , choć korzystam z innego systemu. Ostatnio coś za dużo reklam “kręci” się przy tym systemie.

Leave a Reply

Polityka komentarzy

     
     
Green Dog Says