Kategorie | Internet, Linux, Programy, Ubuntu

  

Przerzuciłem się na Chromium (instalacja + lista rozszerzeń i aplikacji które używam)

Opublikowano 05 sierpnia 2010 przez Franek

I stało się… Długo dojrzewałem do tej decyzji ponieważ jestem bardzo zżyty z liskiem, jednak dzisiaj poprzestałem jego użytkowania. Firefoxa używałem niemal od początku jego istnienia, wcześniej był tylko Netscape Navigator. Z bardzo dobrej przeglądarki Firefox stał się strasznie ociężałą i wolną kobyłą. Co w połączeniu z moim nie najnowszym komputerem dawało niezła mieszankę ;) Testowałem już wcześniej Chrome, ale braki w tej przeglądarce oraz siła przyzwyczajenia wygrywały i zawsze wracałem do Fx. To było jakiś czas temu, teraz Chrome jest już bardziej rozwinięty oraz co dla mnie ważne posiada sporą bazę rozszerzeń.

Co najważniejsze Chrome działa o wiele szybciej niż Firefox, u mnie strony wyświetlają się 2/3x szybciej, a uruchomienie przeglądarki trwa niemal tyle co uruchomienie Nautilusa, Fx włącza się ~30 sekund… Od dnia dzisiejszego jestem zadowolonym użyszkodnikiem przeglądarki Chromium, aktualnie w wersji 6.0.486.0. Muszę tylko popracowań nad zmianą starych przyzwyczajeń które wyrobiłem sobie użytkując Fx i będzie dobrze.

Instalacja
Zainstalowałem wersje daily build z tego repozytorium, które to dodałem w następujący sposób:
sudo add-apt-repository ppa:chromium-daily/ppa
Odświeżyłem bazę repozytoriów i zainstalowałem Chromium poleceniem:
sudo apt-get update && sudo apt-get install chromium-browser chromium-browserinspector chromium-codecs-ffmpeg

Rozszerzenia
Po instalacji zacząłem przeszukiwać listę dostępnych rozszerzeń, dzięki którym chciałem przystosować przeglądarkę do swoich potrzeb oraz dodać do niej nowe funkcjonalności. Aktualnie mam ich aż 19, oto lista dodatków które używam:

AdBlock
Raczej nie trzeba przedstawiać, jest to chyba wszystkim znany dodatek który blokuje reklamy na stronach.

AutoCopy
Automatyczne kopiowanie zaznaczonego tekstu.

Beautify Facebook CR Edit
Daje możliwość zmiany wyglądu Faceboka, pozwala usuwać nie potrzebne dla nas menu, zmieniać kolory i tak dalej.

Better Gmail (Unofficial)
Pozwala usunąć z GMail, reklamy, czat i takie tam.

Browser Button for AdBlock
Dodatek dodający przycisk AdBlock do przeglądarki.

ChromeAccess
Rozszerzenie dodające przycisk ze skrótami do chrome://coś_tam, na przykład do historii, pobierań czy zakładek.

Delicious Bookmarks Extension (Beta)
Oficjalny dodatek serwisu Delicious, ktróry umożliwia integracje z Chrome.

Firebug Lite for Google Chrome
Jest to programistyczne narzędzie umożliwiające podgląd kodu HTML, edycje kaskadowych stylów (CSS) oraz JavaScript.

FlashBlock
Dodatek który blokuje elementy stron wykonane w technologii Flash.

iMacros for Chrome
Przydatne rozszerzenie które tworzy makra, dzięki czemu można zautomatyzować wiele czynności, na przykład wypełnianie formularzy.

One Number
Przycisk “wszystko w jednym” który sprawdza, a następnie informuje o nowej poczcie GMail, czy nieprzeczytanych wiadomościach w Google Reader lub Google Wave.

Proxy Switchy!
Dodatek który jednym (no dwoma :P) kliknięciami pozwala na zmianę serwera proxy z którego aktualnie korzysta przeglądarka.

Przeglądarka Dokumentów PDF/PowerPoint (od Google)
Automatycznie wyświetla podgląd dokumentów pdf, prezentacji powerpoint i innych dokumentów w Przeglądarce Dokumentów Google.

Secbrowsing – plugin version checker
Wtyczka która… aktualizuje inne wtyczki.

Session Manager
Tak jak nazwa wskazuje ;)

Stop Autoplay for YouTube
Również nazwa mówi sama za siebie :P

Stylish
Menedzer styli użytkownika który pozwala osadzać na stronach własne style

Tab Menu
Wtyczka tworzy menu które wyświetla wszystkie otwarte zakładki.

Xmarks Bookmarks and Password Sync
Dodatek który umożliwia synchronizację zakładek i haseł między różnymi komputerami i przeglądarkami Chrome, Firefox, Safari i IE.
Aplikacje
Chromim obsługuje również tak zwane web apps, aby je uaktualnić należy uruchomić przeglądarkę z parametrem –enable-apps:
chromium-browser --enable-apps
Można stworzyć też aktywator w menu lub na panelu. Kilka aplikacji znalazłem na downloadsquad.com. Aby zainstalować wybraną aplikację należy pobrać ją wybierając z menu pod prawym kliknięciu myszką “zapisz jako…”, po jej zapisaniu na dysku należy plik aplikacji złapać i przeciągnąć do okna przeglądarki. Wtedy wyskoczy stosowny monit w którym potwierdzamy instalację. Ja zainstalowałem te poniższe:

Twitter

Google Docs

Facebook

Google Calendar

Google Mail

Google Reader

Tak wygląda moja nowa przeglądarka :D

  

17 Comments For This Post

 1. wiesz_kto Says:

  Co to jest Twyczka? Przy Secbrowsing – plugin version checker :D

 2. Franek Says:

  Która? :>

 3. wiesz_kto Says:

  w sensie, że literówka jest :)

 4. Franek Says:

  Dzięki, z zwrócenie uwagi, nie zajarzyłem :D

 5. bobiko Says:

  niestety brakuje webdevelopera :P

 6. Barthalion Says:

  Póki co na moim sprzęcie nie ma różnicy między Chromium a Firefoksem poza uruchamianiem ich. Zauważyłem też, że przy większej liczbie kart Firefox działa lepiej i mniej zasobożernie. No i w Chromium boli brak możliwości zmiany wyglądu – nie ma dobrego odpowiednika Vimperatora.

 7. Łukasz Klich Says:

  W opisie Proxy Switchy jest straszny błąd ortograficzny… Swoją drogą dużo tych dodatków

 8. Franek Says:

  shame on me :(

 9. Singel Says:

  Po przesiadce z IE na Chrome można być zadowolonym,ale z FF???Chrome nie ma DownloadHelpera np.Ma bidne menu kontekstowe.Np,żeby wysłać stronę do kumpla trza zaznaczyć link,skopiować go,otworzyć program pocztowy,zrobić wyślij nową wiadomość,wpisać temat i adres,oraz wkleić link.W FF robię PSM -wyślij odnośnik i strona leci.Na Ubuntu,na Chrome nie mogę oglądać filmików typu avi,wmv itp.Muszę zapisać je na dysku i dopiero oglądać.Wreszcie interfejs Chroma ma literki jak wszy w stosunku do normalnego stylu GTK Gnome.Funkcjonalność Chroma jest jeszcze daleko w tyle za FF,który to jest wszechstronnym programem.Próbowaliście załadować szablon HTML na Alegro z Chroma?Zapomnij….

 10. Daggerka Says:

  Brakuje mi tu: Opisz i wyślij screen i WordPress Comments Notifier ;-)

 11. Franek Says:

  Co do komciów, to IntenseDebate przysyła mi powiadomienie na maila i to mi starcza :>

 12. Krupetto Says:

  Ja polecam Iron oparty na Chromium

 13. Franek Says:

  Dzięki za info, jak będę miał chwilkę to przetestuje.

 14. Jasper Says:

  Zadam głupie pytannie. Jak przenieść przyciski zamykania/maksymalizacji/minimalizacji na lewą stronę i ewentualnie zmienić ich kolejnośc (w chromium)? Nie używam Gnome'a ani Ubuntu.

 15. shreku Says:

  a mnie nie dział web apps na pasku ;/ czyli nie mogę dodac miniaturek do paska przed kartami :)
  Jak klikam zapisz to mam tylko zapisz grafikę i jak przeciągam to zamiast instalowac czegokolwiek otwiera mi po prostu grafikę. Co prawda korzystając z innych stron zainstalowałem gmail jako web apps ale otwiera się jako normalna zakładka. Jakieś rady?

 16. @amarczyk_com Says:

  No tak tak wiem, że to blog skupiający się głównie na systemach Linux. Jednakże przedstawię swój punkt widzenia tej przeglądarki na innowacyjnym systemie windows 8. Postanowiłem przejść reformacje do nowego win8, który był tak świetnie reklamowany i uznałem, że skoro jestem już tak bardzo "nowoczesny" to zainstaluję sobie również dobrze reklamowaną i cieszącą się popularnością przeglądarką chrome. Liczyłem na to, że będzie ona działać lepiej od ff czy opery jednak myliłem się ogromnie przeglądarka ma obrzydliwy interfejs pobiera aplikacje i instaluje je nawet po kliknięciu przeze mnie anuluj instaluje je dalej.. Może to i kwestia ustawień ale to spowodowało, że po 20 minutach odinstalowałem to badziewie i powróciłem do FF gdzie czekał na mnie inny szok zaczęły mi pojawiać się błędy 404 gdzie w Operze strona otwiera mi się o dziwo normalnie no i tak właśnie z pałacu Chrome zamieniłem się na kijek Opera. Może i kijek to nie wiele ale przynajmniej działa sprawnie ;).

 17. Franek Says:

  Od chwili napisania tego postu mięło ponad 2lata, zmienił się sam Chrome, jak i moje oczekiwania. Teraz po czasie zastanawiam się o wymagania sprzętowe, nie pod system, a pod przeglądarkę… Moja przeglądarka zjada o wiele więcej zasobów sprzętowych niż cały system na którym jest uruchomiona. Fakt, dla wielu przeglądarka to główna aplikacja uruchamiana na komputerze, ale czy nie przesadzamy? Wtedy Chrome odpalał się szybciej niż Nautilus, teraz to krowa, jak zresztą i fx. Więc niebawem przymierzam się do przesiadki, ale nie na Opere czy fx, na Midori. Na chwilę obecną trzyma mnie jedynie synchro z chmurą gje i różnymi urządzeniami, Androidami.

  Poczekaj chwilę, a kafelek dorobi się wiele aplikacji w tym i zapewne Chrome ;-)

Leave a Reply

Polityka komentarzy

     
     
Green Dog Says