Kategorie | Linux, Programy

  

Przegląd aplikacji do nagrywania oraz edycji dźwięku w Linuxie

Opublikowano 01 września 2010 przez Franek

Snd – zaawansowany edytor dźwięku dla Linuxa

Snd jest jednym z najpotężniejszych edytorów audio dla Linuxa. Obsługuje kilkadziesiąt formatów plików – między innymi WAV, AIFF, AU, RAW, IFF, VOC, SF2, ASF, AVI i wiele innych. Możliwa jest konwersja między formatami, a także edycja nagłówków plików.

Program można zupełnie dowolnie konfigurować. Dostępne są wersje korzystające z interfejsu bazującego na bibliotekach GTK oraz Motif, można też skompilować Snd bez interfejsu. Funkcjonalność programu można zwiększać ładując skrypty z dodatkowymi funkcjami.

Ustawienia wykresów falowych generowanych przez edytor Snd można dowolnie zmieniać, co pozwala łatwo analizować nagrania. Dostępny jest sonogram, a także spektrogram. Oprócz standardowej transformaty Fouriera można wybrać dowolną inną.

Nagrywanie dźwięku jest silną stroną edytora Snd. Można na bieżąco kontrolować poziom sygnału, co pozwala uniknąć przesterowań.

Snd dostarcza zestaw podstawowych efektów edycyjnych, a ponadto obsługuje wtyczki LADSPA. Można również utworzyć własne wtyczki w postaci plików Scheme z dodatkowymi funkcjami programu.

Imponujący jest system pomocy programu. Oprócz anglojęzycznego przewodnika w postaci plików HTML w każdym oknie programu znajduje się przycisk Help. Dostarcza on wielu informacji o dostępnych opcjach.

Snd-ls – prosta w konfiguracji wersja edytora Snd

Snd-ls to pakiet zawierający aktualną wersję edytora dźwięku Snd wraz z zestawem skryptów ładującym menu efektów i narzędzi oraz wtyczki LADSPA. Dzięki Snd-ls użytkownik nie ma obowiązku samodzielnego konfigurowania edytora Snd. Stanowi to spore ułatwienie, gdyż czynność ta jest dosyć uciążliwa i wymaga własnoręcznego modyfikowania skryptów Scheme.

Snd-ls zawiera wszystkie funkcje edytora Snd – także te, które dostępne są wyłącznie po samodzielnym skonfigurowaniu programu.

Program nie koliduje z oryginalnym edytorem Snd, który również może być zainstalowany w systemie.

Sonic Visualiser – zaawansowany program do wizualizacji i analizy dźwięku
Zaawansowany program służący do analizy dźwięku. Wyświetla kilka typów wykresów, które można konfigurować w bardzo szerokim zakresie. Aplikacja przeznaczona jest do zastosowań profesjonalnych – w pracy muzykologów i ekspertów zajmujących się przetwarzaniem sygnału.

Sonic Visualiser wyświetla standardowy wykres przebiegu falowego, spektrogramy, a także widok pozwalający na porównanie wygenerowanego dźwięku z zapisem nutowym. Wszystkie ustawienia można zapisać do pliku sesji (File > Save Session As).

Analizator wczytuje pliki w formatach WAV, MP3 oraz OGG (File > Import Audio File). Do każdego z nich można wygenerować wiele wykresów, dodając je za pomocą funkcji z menu Pane. Należy jednak liczyć się z ograniczeniami komputera. Przy kilku wykresach jednoczesne odtwarzanie pliku połączone z generowaniem obrazu staje się niemożliwe.

Funkcje Sonic Visualisera rozszerzają wtyczki Vamp. Dostępne są trzy pakiety takich pluginów, pozwalające między innymi na szacowanie tempa nagrania oraz śledzenie tonacji. Wtyczki należy umieścić w podkatalogu vamp, utworzonym w katalogu domowym. Po ponownym uruchomieniu programu pojawią się one w menu Layer > Analysis Plugins.

Sonic Visualiser obsługuje także wtyczki LADSPA. Umieszczone są one w podmenu Layer > Other Plugins. Znajdziemy tam jednak tylko kilka pozycji, głównie służących do operacji na dynamice utworu (kompresory, limitery). Sonic Visualiser pozwoli nam określić ich wpływ na analizowany plik.

Jedną z najważniejszych zalet programu jest jego łatwa instalacja. Ogranicza się ona do ściągnięcia binariów (dla Linuxa, Windows lub OS X) i ich rozpakowania. Dostępny jest również kod źródłowy, ale z uwagi na spore wymagania programowe (biblioteki Qt4, FFTW, Secret Rabbit Code i kilka innych) lepiej zrezygnować z samodzielnej kompilacji. Warto natomiast upewnić się, że serwer JACK działa poprawnie.

Sonic Visualiser jest rozwijany na londyńskim Queen Mary University i przy dofinansowaniu ze środków UE (projekt Simac).

soniK – prosty edytor dźwięku dla KDE

Prosty edytor dźwięku dla menedżera okien KDE. SoniK pozwala na otwieranie i zapis plików WAV. Posiada również funkcję nagrywania.

SoniK został wyposażony w podstawowe narzędzia edycyjne. Pliki można ciąć i kleić, powiększać podgląd i analizować spektrum. Poza tym dostępna jest funkcja konwersji liczby kanałów oraz moduł generatora fal o przebiegu sinusoidalnym, prostokątnym i piłokształtnym.

Na razie soniK obsługuje wyłącznie serwer dźwięku aRts. Twórcy aplikacji zapewniają jednak, że już wkrótce pojawi się wsparcie dla JACK-a. Uzupełniona zostanie również lista obsługiwanych formatów plików – na razie można otwierać jedynie muzykę WAV.

Najważniejszą obecnie funkcją soniKa jest kompatybilność z wtyczkami LADSPA. Zalecane jest zainstalowanie pakietów SWH Plugins oraz TAP Plugins. Wtyczki pojawiają się w menu Transform. Ustawienia pluginów można zapisywać w postaci presetów.

Ogromną zaletę soniKa stanowi jego szybkość. Pliki otwierane są błyskawicznie, równie szybko generowane są spektrogramy i nakładane efekty. Edytor sprawdza się więc na słabszych komputerach, a mechanizm obsługi sieci wbudowany w KDE pozwala na zdalną edycję materiału audio.

Niestety, sposób cięcia plików w soniKu jest niewygodny, brakuje ponadto obsługi wielu ścieżek. Nie ma też możliwości wstawiania markerów. W efekcie program nadaje się do stosowania głównie w roli dyktafonu, z możliwością dokonania prostej korekty po zakończeniu nagrywania.

SoX – konwersja i obróbka dźwięku w linii poleceń

SoX jest programem służącym do konwersji popularnych formatów plików dźwiękowych. Ponadto możliwa jest zmiana częstotliwości próbkowania, ilości kanałów czy sposobu kodowania. SoX pozwala też na zastosowanie kilkudziesięciu efektów, takich jak echo, pogłos, bramki, wyciszanie i zgłaśnianie, zmiany panoramy i wiele innych.

SoX jest obsługiwany z linii poleceń. Składnia części poleceń jest skomplikowana i może sprawić problemy osobom początkującym. Dostępny jest jednak obszerny przewodnik opisujący podstawy pracy z programem i przedstawiający szereg użytecznych przykładów (man soxexam).

Razem z programem dostarczane są dwa pożyteczne narzędzia: play i rec. Umożliwiają one odtwarzanie i nagrywanie plików dźwiękowych, obsługiwane są z linii poleceń.

Sweep – edytor audio z obsługą wtyczek

Sweep jest edytorem audio. Obsługuje szereg formatów plików dźwiękowych – WAV, AIFF, AU, MP3, OGG, VOC, SF i kilka innych. Ze względu na ograniczenia patentowe niedostępny jest eksport plików MP3.

Program bezbłędnie odtwarza (całość lub zaznaczenie, także z wybraną częstotliwością) i nagrywa materiał audio. Umożliwia operacje na kanałach i resampling.

Sweep obsługuje wtyczki LADSPA 1.1 oraz VST (przez vstserver). Pozwala ponadto na miksowanie wielu plików audio. Nie jest to jednak wieloślad tej klasy, co Protux, Ardour, czy Audacity.

Z uwagi na ciągły rozwój programu najlepiej jest zainstalować najnowszą wersję. W trakcie korzystania z programu warto regularnie zapisywać plik. Sweep nie jest jeszcze całkowicie stabilny.

Dokumentacja dostarczana wraz z programem jest dość uboga. Można natomiast przeczytać przewodnik przeznaczony dla programistów piszących wtyczki dla Sweepa.

swh-plugins – zestaw wtyczek LADSPA

Jest to zestaw wtyczek LADSPA zarządzany przez Steve Harrisa (stąd nazwa swh-plugins). Obecnie zawiera niemal 80 wtyczek.

Dostępne wtyczki okazują się pomocne w czasie analizowania dźwięku, miksowania, poprawiania jakości, wzbogacania brzmienia utworu i dodawania efektów specjalnych. W pakiecie znajdują się między innymi:

  • oscylatory
  • bramki i filtry
  • efekty specjalne: pogłos, opóźnienie, flanger, usuwanie wokali, symulacja GSM i taśmy magnetofonowej
  • wtyczki wzmacniające dźwięk i usuwające stałą składową
  • oraz wiele innych

Do wtyczek dołączona jest dokumentacja ułatwiająca ich wykorzystanie.

Traverso DAW – wielościeżkowy edytor dźwięku

Jest to wolne, multiplatformowe oprogramowanie do wielościeżkowego nagrywania i edycji dźwięku z innowacyjnym i łatwym do opanowania interfejsem użytkownika. Dobrze nadaje się zarówno dla użytkowników domowych i profesjonalistów, którzy potrzebują solidnej i stałej aplikacji do DAW.

Program nadaje się do nagrywania i edycji dźwięki pojedynczego głosu, zespołu, orkiestry w całości i każdego innego źródła muzyki.

Traverso zostało zaprojektowane aby zapewnić wysoką skalowalność. Może być używany do nagrywania na scenie przy użyciu tylko prostego netbooka.

W Traverso można tworzyć albumy, następnie nagrywać i edytować dostępne w nich piosenki i dodawać efekty za pomocą Album Mixer. Po skończonej pracy można wypalić krążek CD Audio.

XAnalyser – analizator FFT

Program jest analizatorem FFT. Pozwala zaobserwować w czasie rzeczywistym wykres częstotliwości zawartych w wybranym nagraniu. Program potrafi analizować muzykę wprost z karty dźwiękowej. Można też wczytać pliki w formacie *.cdr.

Dostępne jest standardowe okno analizy częstotliwościowej – na osi poziomej zaznaczane są częstotliwości od 0 do 22,5 kHz (w skali liniowej), natomiast na osi pionowej odkładany jest poziom danej częstotliwości. W drugim oknie programu na osi pionowej przedstawiona jest charakterystyka prawego kanału, a na osi poziomej – lewego.

Xforge – prosty edytor audio dla X Window System

Xforge to graficzny edytor plików dźwiękowych (WAV, RAW, AIFF, AU) z interfejsem opartym na bibliotekach Motif. Program posiada podstawowe funkcje edycyjne, pozwala na miksowanie plików oraz konwersję do mono lub stereo.

Program pozwala ponadto na zmiany głośności, resampling, odwracanie w fazie, usuwanie stałej składowej. Można stosować efekty typu echa, pogłosu, dostępny jest filtr i kompresor.

Zamiarem autora jest stworzenie darmowego programu dorównującego możliwościami edytorowi Sound Forge dla Windows. Xforge znajduje się jeszcze w dość wczesnej fazie rozwojowej i, mimo dość licznych funkcji, nie jest jeszcze w stanie konkurować z innymi edytorami, także dla systemu Linux.

« strona 1 « strona 2

Opisy większości programów pochodzą z linux-muzyka.ixion.pl, licencja: GNU Free Documentation License

  

1 Comments For This Post

  1. Monika Says:

    Dobry kontent!

Leave a Reply

Polityka komentarzy

Wyszukiwane tagi: nagrywanie dwiku      
     
Green Dog Says
Przeczytaj poprzedni wpis:
SteamBox jeszcze w tym roku

O konsoli do gier której producentem ma być Valve plotkuje się w internetach już od dłuższego czasu. Co raz więcej...

Zamknij