Kategorie | Linux, Programy

  

Przegląd aplikacji do nagrywania oraz edycji dźwięku w Linuxie

Opublikowano 01 września 2010 przez Franek

Glame – edytor dźwięku dla GNOME

GLAME jest edytorem plików dźwiękowych dla systemu X Window. Edytuje pliki WAV, OGG, MP3. Oprócz podstawowych efektów edycyjnych – cięcia, kopiowania i miksowania materiału – GLAME daje też dostęp do wtyczek LADSPA oraz zestawu własnych efektów. Edycję można przeprowadzać w oknie typowym dla tego typu aplikacji.

Edytor Filternetwork daje dostęp do pulpitu pozwalającego na samodzielne łączenie źródeł dźwięku, generatorów, efektów i wyjść. Poszczególne bloki łączymy strzałkami obrazującymi przepływ sygnału.

Program posiada zestaw generatorów fali, dostępne są też podstawowe efekty. Bardziej przydatna okazuje się jednak możliwość korzystania z wtyczek LADSPA.

Program posiada dość bogatą dokumentację anglojęzyczną. Zamiarem autorów jest stworzenie aplikacji będącej tym dla obróbki dźwięku, czym GIMP jest dla grafiki.

GNoise – prosty edytor audio z obsługą wtyczek LADSPA

GNoise jest edytorem plików WAVE. Interfejs oparty jest na bibliotekach GTK+. Dostępne są podstawowe funkcje edycyjne: wycinanie, kopiowanie i wklejanie, wyciszanie, normalizacja i inne. Dokonane zmiany można anulować dzięki wielopoziomowemu undo.

Zamiarem autora GNoise było stworzenie stabilnego i szybkiego edytora dźwięku. Rzeczywiście, program radzi sobie bez problemów nawet z bardzo dużymi plikami dźwiękowymi.

GNoise nie posiada wbudowanych zaawansowanych funkcji edycyjnych i efektów specjalnych. Obsługuje jednak wtyczki LADSPA, co pozwala na skorzystanie z obszernych bibliotek dodatkowych funkcji.

Program posiada również funkcję nagrywania dźwięku. Umożliwia ponadto śledzenie poziomu sygnału wejściowego, co pomaga uniknąć przesterowań.

Gnome Wave Cleaner (gwc)- program poprawiający jakość nagrań z płyt winylowych

Gnome Wave Cleaner pozwala na usuwanie trzasków i szumów z nagrań pochodzących z płyt winylowych. Program potrafi samodzielnie wykrywać i likwidować zakłócenia.

Jeśli rezultaty pracy Gnome Wave Cleanera nie są zadowalające, użytkownik może własnoręcznie zaznaczyć trzaski występujące w nagraniu. Możliwe jest też pozwolenie aplikacji jedynie na wykrycie zakłóceń bez ich usuwania.

Oprócz usunięcia trzasków Gnome Wave Cleaner potrafi również odszumić nagranie. Inną dostępną funkcją jest wzmacnianie materiału dźwiękowego. Działaniem wszystkich funkcji sterować można poprzez zmianę ich ustawień.

Wraz z programem dostępna jest szczegółowa pomoc użytkownika oraz przewodnik omawiający zagadnienia poprawy jakości nagrań pochodzących z płyt winylowych.

Gungirl Sequencer – prosty wieloślad przeznaczony dla początkujących

Gungirl Sequencer to prosty w obsłudze i ubogi w funkcje sekwencer audio. Pozwala on na składanie ścieżek dźwiękowych z sampli w formacie WAVE. Gotowe kompozycje można zmiksować i zapisać w postaci pojedynczego pliku (*.wav).

Sekwencer nie posiada żadnych dodatkowych funkcji edycyjnych, poza oknem Timestretching (Trimmer) pozwalającym na dostosowywanie czasu odtwarzania sampli. Ponadto możliwe jest definiowanie własnych obwiedni głośności.

Gungirl Sequencer udostępnia użytkownikowi osiem ścieżek audio, na których rozmieszczać można próbki dźwiękowe. W głównym oknie programu znajduje się również prosty menedżer plików, w którym wyszukujemy katalog z samplami, a następnie przeciągamy je na jeden ze śladów. Sekwencer automatycznie “dokleja” początek próbki do kolejnego taktu, nie jest natomiast możliwe zdefiniowanie własnych znaczników, do których wyrównywane będą następnie sample. Gungirl Sequencer pozwala jednak na zmianę tempa utworu i dostosowanie tym samym kompozycji do posiadanych przez użytkownika próbek.

Ze względu na brak jakichkolwiek bardziej zaawansowanych funkcji, obsługę jedynie sterowników OSS, a także brak wsparcia dla MIDI i wtyczek LADSPA, program nadaje się jedynie dla początkujących użytkowników oprogramowania muzycznego. Dzięki wsparciu dla systemu Windows, a także prostej instalacji w Linuksie (dostępne są binaria działające w każdej z nowszych dystrybucji) Gungirl Sequencer ułatwia postawienie pierwszych kroków w świecie komputerowego komponowania nagrań.

JAMin – zaawansowane narzędzie do masteringu ścieżek audio

Zaawansowane narzędzie służące do masteringu ścieżek audio. JAMin jest jedną z najważniejszych aplikacji muzycznych dla Linuxa. Często stosuje się go razem z rejestratorem Ardour, umożliwiając korekcję nagrywanego materiału w czasie rzeczywistym.

JAMin posiada dwa korektory graficzne, w tym jeden 1024-pasmowy. Pracę z dźwiękiem ułatwia wbudowany analizator widma. Program wyposażono również w sekcje kompresora i limitera. Poszczególne bloki można w razie potrzeby wyłączyć.

Wszystkie ustawienia JAMina są zapisywane w postaci tak zwanych scen. Program wyświetla presety w górnej części okna, pozwalając na ich szybkie przełączanie.

JAMin korzysta z serwera JACK. Dzięki temu można go podłączyć do dowolnych aplikacji rejestrujących (Ardour, Timemachine) lub generujących dźwięk (wtyczki VSTi oraz DSSI, syntezatory, samplery). Sam JAMin nie posiada modułów odtwarzających bądź nagrywających materiał audio. Stąd też wydajne korzystanie z aplikacji jest możliwe przede wszystkim dzięki serwerowi JACK.

Kwave – prosty edytor audio dla KDE

Edytor plików WAVE, MP3 i OGG dla KDE. Zapewnia podstawowe funkcje edycyjne. Dostępna jest niewielka ilość efektów w postaci wtyczek do programu. Oprócz standardowego wykresu falowego można też oglądać sonogramy plików – odpowiednia wtyczka jest dołączona.

Do programu dołączona jest dokumentacja (anglojęzyczna) w formacie DocBook (XML). Ponadto dostępny jest dość obszerny przewodnik przedstawiający zagadnienia instalacji programu w różnych dystrybucjach Linuxa.

mhWaveEdit – prosty edytor plików dźwiękowych

Prosty i szybki edytor plików dźwiękowych. Nie posiada zaawansowanych funkcji, ale dzięki wsparciu dla serwera JACK możliwe jest podłączenie programu do innych aplikacji.

mhWaveEdit posiada elegancki interfejs, którego większość wypełnia wykres falowy pliku audio. Edytor nie pozwala na miksowanie wielu ścieżek, stąd też może on stanowić alternatywę jedynie dla programów typu Audacity oraz Sweep. Dla zastosowań wielośladowych zdecydowanie lepiej nadaje się natomiast Ardour.

Zestaw funkcji mhWaveEdit jest stosunkowo ubogi. Ogranicza się on głównie do możliwości cięcia i kopiowania plików. Dostępne jest również nielimitowane undo. Ubóstwo funkcji rekompensuje obsługa wtyczek LADSPA oraz efektów programu SoX. Dzięki niej mhWaveEdit dobrze sprawdza się podczas korekcji i kompresji ścieżek audio.

Protux – wielościeżkowy edytor plików dźwiękowych

Protux jest zaawansowanym, wielościeżkowym edytorem plików dźwiękowych. Pozwala na nagrywanie i miksowanie wielu ścieżek audio, zarządza kilkoma nagraniami jednocześnie oraz kontroluje przebieg tworzenia piosenki od stadium początkowego aż po przygotowanie płyty CD i występy na żywo.

Możliwe jest ustalenie panoramy i głośności dla każdej ścieżki z osobna. Pliki umieszczone na pojedynczej ścieżce mogą się wzajem,nie przenikać. Projektami zarządza się przy pomocy rozbudowanego okna funkcji plikowych.

Protuksa obsługuje się wyłącznie za pomocą klawiatury. Mysz służy jedynie do wskazywania ścieżek i ich konkretnych miejsc. Dla początkujących może to stanowić problem, ale ten sposób obsługi jest znacznie korzystniejszy podczas długotrwałej pracy z programem.

guitarix – prosty wzmacniacz dla Jack

quitarix jest prostym Linuxowym wzmacniaczem gitar rockowych dla Jack (Jack Audio Connektion Kit) z jednym wejściem i dwoma wyjściami. Zaprojektowany został aby uzyskać miłe thrash/metal/rock/bluesowe dźwięki gitarowe. Aplikacja posiada regulatory tonów niskich/średnich/wysokich, wzmocnienie wejścia i wyjścia, koprocesor oraz wiele innych.

ReZound – edytor plików dźwiękowych dla X Window System

ReZound to rozbudowany edytor plików dźwiękowych dla X11. Otwiera i zapisuje pliki WAVE, MP3, OGG, FLAC, AU, AIFF i inne.

Pliki WAVE otwierane są bardzo szybko. Na załadowanie skompresowanego dźwięku również nie trzeba długo czekać. Zapisywanie i konwertowanie plików nie stanowi problemu. Podczas zapisu plików skompresowanych można określić ich parametry (przepływność i jakość).

Bardzo wygodny jest sposób powiększania przebiegu falowego i zmiany tempa utworu – służą do tego wirtualne pokrętła, którymi można sterować przy pomocy klawisza lub kółka myszy. Oprócz tego dostępne są odpowiednie skróty klawiaturowe.

ReZound posiada standardowe funkcje edycyjne, takie jak wycinanie i kopiowanie fragmentów pliku. Zaznaczony materiał można miksować i wklejać. Dostępne są także podstawowe operacje na kanałach: zamiana, usuwanie i dodawanie.

Filtry i efekty specjalne znajdują się w menu Effects, Filters i Remaster. Pozwalają one między innymi na:

 • zmianę głośności nagrania
 • zastosowanie filtrów dolno i górnoprzepustowych
 • dodanie efektu echa, flanger i innych
 • usunięcie stałej składowej
 • normalizację, resampling i zmianę panoramy
 • stosowanie kompresora i bramki szumów

Program obsługuje wtyczki LADSPA. Przed ich użyciem należy poprawnie określić zmienną środowiskową LADSPA_PATH.

Przygotowane nagrania można nagrać na płycie CD wprost z poziomu ReZounda. Konieczne jest uprzednie zainstalowanie w systemie programu cdrdao (posiadacze nagrywarki zapewne mają tę aplikację na dysku). Inną przydatną funkcją jest możliwość otwarcia kilku plików dźwiękowych naraz. W danej chwili widoczny jest tylko jeden zbiór, pozostałe można edytować po wybraniu odpowiedniej pozycji z listy w prawym górnym rogu okna.

Warta podkreślenia jest estetyka programu – jego interfejs bazuje na bibliotece libfox. Pozycje w menu mają ładne ikony, nieco gorzej wyglądają okienka poszczególnych efektów specjalnych. W sumie program prezentuje się dość okazale.

Rivendell – system cyfrowego dźwięku dla radiostacji

Rivendell jest kompletnym rozwiązaniem dla automatyzacji stacji radiowych w urządzenia do nadawania, zarządzania, planowania oraz emisji zawartości dźwiękowej. Jest to solidny, w pełni funkcjonalny system cyfrowego dźwięki dla aplikacji radiowych. Jest on przeznaczony do efektownego wykorzystania na antenie. Rivendell został zaprojektowany przez nadawców radiowych dla nadawców radiowych i jest całkowicie darmowy i otwarty. Podstawowe cechy aplikacji:

 • wsparcie dla dotykowych ekranów
 • do trzech w pełni konfigurowanych logów obsługiwanych z jednego komputera
 • pełne wsparcie dla analogowych i cyfrowych interfejsów audio AES3
 • wsparcie dla PCM16 i MPEG Layer 2

« strona 1 strona 3 »

  

1 Comments For This Post

 1. Monika Says:

  Dobry kontent!

Leave a Reply

Polityka komentarzy

Wyszukiwane tagi: nagrywanie dwiku      
     
Green Dog Says
Przeczytaj poprzedni wpis:
SteamBox jeszcze w tym roku

O konsoli do gier której producentem ma być Valve plotkuje się w internetach już od dłuższego czasu. Co raz więcej...

Zamknij