Kategorie | Linux, Mobilniak

  

Proste zarządzanie modemem 3G w Linuxie dzięki Onlitor

Opublikowano 02 października 2012 przez Franek

Ponad dwa lata temu wspominałem już o ciekawym projekcie jakim niewątpliwie jest Onlitor. Od tamtego czasu bardzo wiele się pozmieniało, pora więc na uaktualnione informacje dotyczące nowego Onlitora.

Onlitor służy do zarządzania modemem HSDPA/3G pod Linuxem, współpracuje głównie z modemami Huawei podłączanymi pod port USB. Nowy Onlitor został całkowicie przebudowany, zyskał również nowe możliwości. Na chwilę obecną Onlitor posiada następujące funkcje:

 • monitor wykorzystanego transferu
 • sprawdzanie mocy sygnału
 • czytanie, wysyłanie oraz usuwanie wiadomości tekstowych
 • wysyłanie kodów USSD
 • zarządzanie kontem przez internet.

Instalacja i konfiguracja Onlitora:

 • Skrypt do działania potrzebuje następujących pakietów gammu, oraz zenity. Należy je zainstalować w systemie. Dla Debiana, oraz pochodnych dystrybucji takich jak Ubuntu wystarczy kliknąć w powyższy link, lub wpisać do terminala:

sudo apt-get install gammu zenity

 • Po skończonej instalacji wystarczy pobrać paczkę z Onlitorem.

wget http://www.linuxone.pl/download/onlitor.tar.gz
Teraz należy rozpakować, a następnie uruchomić za poprzez podwójne kliknięcie, lub wykonując polecenie:
./onlitor.sh

 • Następnie w oknie Onlitora należy wybrać konfigurowanie dla modemu, utworzy to plik konfiguracyjny dla gammu (autor Onlitora sugeruje tutaj, aby wybrać port modemu z jak największym numerem).
 • Następnie można już przetestować działanie skryptu poprzez sprawdzenie mocy sygnału.

Znane informacje o błędach:

 • Nie wykryto modemu,Modem nie jest skonfigurowany lub Na ustawionym porcie nie wykryto modemu – tych komunikatów raczej nie trzeba opisywać
 • Brak dostępu do modemu – zalogowany użytkownik komputera nie ma dostępu do modemu z powodu braku odpowiednich uprawnień. Trzeba go przypisać do grupy dialout programem Użytkownicy i grupy w środowisku graficznym GNOME lub w konsoli poleceniem:

sudo gpasswd -a $USER dialout
lub:
su -c "gpasswd -a $USER dialout"
lub:
sudo usermod -aG dialout $USER
lub:
su -c "usermod -aG dialout $USER"
$USER to zmienna, która pobiera nazwę zalogowanego użytkownika, ale też można wpisać na sztywno.

 • Modem jest zajęty – w tym samym czasie jeden port może zająć tylko jeden program. Dlatego przed korzystaniem z Onlitora powinniśmy wyłączyć wszystkie inne programy (w tym menedżera połączeń z internetem), które komunikują się z modemem. Zdarza się, że mimo tego dalej będzie wyskakiwać błąd o zajętości. Częstą przyczyną jest menedżer modemu, który uparcie zajmuje wszystkie porty i nie zwalnia (jak dla mnie jest to nielogiczne). Najprostszym rozwiązaniem będzie wyjęcie i jeszcze raz podłączenie modemu do portu USB albo restart (na koncie administratora root, sudo … lub su -c ‘…’):

killall modem-manager

 • Jeśli powyższe wskazówki nie skutkują, nic innego nie pozostaje jak przetestować pozostałe porty.
 • Zdarza się również, że Linux w przypadku modemów marki Huawei będzie automatycznie montować partycję z programami i sterownikami dla Windowsa i Mac OSX, oczywiście dla użytkowników Linuxa jest ona całkowicie zbędna. Można ją jednak wyłączyć poleceniem:

sudo bash -c 'echo -e "\n# Huawei\n/dev/disk/by-id/usb-HUAWEI_Mass_Storage-0:0 none hfs rw,noauto 0 0" >> /etc/fstab'

Co nas czeka w kolejnych wersjach Onlitora?
Skrypt jest w ciągłym rozwoju, autor zapowiedział wiele ciekawych funkcji w kolejnych jego wydaniach. Onlitor już teraz potrafi wykryć kartę SIM, oraz obsługiwać kody PIN. Niektóre z funkcji mogą jeszcze nie działać prawidłowo, empitt (autor skryptu) prosi o zgłaszanie wszelakich uwag, oraz problemów w działaniu skryptu. Mogę uchylić rąbka tajemnicy odnoście Onlitora w wersji 1.0, ta wersja będzie okraszona wieloma zmianami, zostanie dodany między innymi menadżer połączeń, zapowiada się więc bardzo ciekawie.

Kibicujmy empitt, niech wie że ludzie czekają na nowe funkcje, może zmotywuje go to do jeszcze większej pracy którą będzie wkładał w rozwój znakomitego skryptu jakim jest Onlitor. :-)

Filmik pokazujący Onlitor w akcji:


W razie problemów z odtwarzaczem HTML5. Bezpośredni odnośnik do filmu.

Zachęcam do śledzenia rozwoju Onlitora na jego stronie domowej.

  

4 Comments For This Post

 1. Maciej Says:

  To jest świetne! Myślałem, że odbieranie SMS-ów z modemu Huawei na Linuksie jest niewykonalne, a tu tak prostym sposobem można to zrobić… Dzięki. ;)

 2. Franek Says:

  Istnieje jeszcze co najmniej jeden inny prosty sposób dzięki któremu można wysyłać i odbierać SMSy, nazywa się on gnome-phone-manager.

 3. Mariusz Says:

  Moze zrobilbys test i recenzje Windowsa 8? Wiem ze zajmujesz się linuxem, ale twojego zdania bym posłuchał, bo zastanawiam się nad kupnem. Przetestuj i sprawdz, moze cos wyciagnies z tego?
  *link*

 4. Chris Says:

  Onlitor oraz jego strona zniknęły jak sen jaki złoty.. :-( Skąd go teraz wziąć???

Leave a Reply

Polityka komentarzy

     
     
Green Dog Says