Kategorie | Gry, Linux

  

Mari0, czyli otwartoźródłowy klon Super Mario Bros z portalami

Opublikowano 05 marca 2012 przez Franek

Praca, nauka, praca, ciągle tylko jakieś obowiązki, komputer już dla mnie dawno temu przestał być synonimem rozrywki. No właśnie, a co z rozrywką? Przecież komputery znakomicie spisują się jako centra rozrywki. Wie o tym każdy, nie wszyscy jednak o tym pamiętają.

Z tego powodu pewnego dnia znudzony monotonią dnia zacząłem szukać jakiejś ciekawej gry, gry z którą to można by czasem oderwać się od natłoku zajęć. Nie jestem wymagającym graczem, lubię proste gry, nie potrzebuję skomplikowanych poziomów, czy rozbudowanej fabuły, mam też duży sentyment do starych czasów. Sentyment ten pozostał mi od czasów świetności Commodore 64 i prostych gier które zapewniały wielogodzinną rozrywkę. Dlatego postanowiłem poszukać klonu Super Mario Bros (tak na marginesie Mario to mój rówieśnik ;]) który byłby dobry. Z naciskiem na słowo dobry, bo w sieci jest wiele klonów Mario, większości ukrywa się pod tajemniczymi dla mnie plikami exe, są też takie oparte o technologię Flash które działają w przeglądarce. Oba rozwiązania nie były dla mnie dobre, nie tylko ze względu na wykorzystane do ich tworzenia technologie, były po prostu słabe. Dlatego szukałem dalej, aż znalazłem Mari0!

Mari0 nie jest typowym klonem kultowej gry (BTW, wiecie, że Super Mario Bros widnieje w Księdze rekordów Guinnessa jako najlepiej sprzedająca się gra wideo?). Gra jest mashupem dwóch gier, Super Nintendo Mario Bros i Portal Valve. O ile samego Mario przedstawiać nie trzeba, to grę Portal nie wszyscy znają, dlatego wspomnę może słówko o tym tytule.

Przykład zachowania prędkości wraz z przechodzeniem przez portale. Skacząc w niższy portal, bohater wypada przez wyższy i ląduje na platformie po prawej. [źródło: Wikipedia]

A więc gra opiera się na tworzeniu portali na płaskich powierzchniach, portale te pozwalają na swobodne podróżowanie oraz interakcję pomiędzy dwiema dowolnymi lokalizacjami w przestrzeni trójwymiarowej. Jeśli portale utworzone zostaną na różnych płaszczyznach powstaną wahania grawitacji i geometrii, dla przykładu jeśli przechodzi się przez portal na ścianie który prowadzi do portalu na ziemi, to postać przechodząca zostanie odepchnięta przez grawitację ziemi przed portal na ścianie. To najważniejsze informacje, samej fabuły gry Portal nie będę przedstawiał, może kiedyś, w innym wpisie? ;-)

W Mari0 dostępne są dwa tryby, klasyczny Super Mario Bros i Mario z portalami, więc jeśli nie spodoba się pomysł samych portali, to mamy Mario z klasycznymi poziomami.

Mari0 z klasyczną planszą

Mari0 z portalami

Grę można pobrać ze strony domowej. Należy zwrócić uwagę na to, że Mari0 do działania wymaga silnika Love 2D, należy go więc zainstalować, dla Ubuntu jest odpowiednie repozytorium PPA, więc instalacja wygląda następująco:

sudo apt-add-repository ppa:bartbes/love-unstable
sudo apt-get update
sudo apt-get install love-unstable
A później uruchomić grę poleceniem:
love-unstable /ścieżka/do/mari0_1.0.love

Jak to zwykle bywa, użytkownicy Archa mają łatwiej i instalują grę oraz jej zależności jednym poleceniem z AUR.

sudo packer -S mari0
Miłej zabawy!

  

10 Comments For This Post

 1. Biggy Says:

  Fajnie, że ktoś pokusił się o zrobienie takiego czegoś :) W dodatku na Ubuntu, chyba sobie "pyknę" wieczorem ;)

 2. Franek Says:

  Szczerze polecam. :-)

 3. sabbath Says:

  coś nie bardzo to repo chce mi działać na ubu10.04

 4. sabbath Says:

  aa ciiii..
  samo:
  sudo apt-get install love
  bangla dobrze (;
  pozdrawiam

 5. @pawiecki Says:

  Aadny motyw, wyglda niemal identycznie jak Windows XP :P

 6. @pawiecki Says:

  cos mi psuje polskie znaki :/

 7. Franek Says:

  Nic się nie stało, doczytać się można. Zrzuty robiłem na Windows XP, ponieważ mam tu kompy z Windą i Ubuntu 12.04, dla ubu 12.04 nie ma jeszcze w repo Love w wersji nie stabilnej, a mi kompilować się nie chciało, więc odpaliłem na ikszpe. :D

 8. MateuszMatusiak119 Says:

  ty jest lekki problem u mnie.
  ja mam viste i nie wiem gdzie znaleść ten folder love
  żeby save mario podmienić

 9. Franek Says:

  Pewnie w Document And Settings gdzieś, ale nie pomogę bo zwyczajnie nie wiem, sam zawszę męczę się jak muszę na Windows wyszukać katalog z configami :/

 10. Marek Says:

  Uuu coś pięknego :) Chętnie wypróbuję. Czas na oldschool :D

Leave a Reply

Polityka komentarzy

     
     
Green Dog Says
Przeczytaj poprzedni wpis:
SteamBox jeszcze w tym roku

O konsoli do gier której producentem ma być Valve plotkuje się w internetach już od dłuższego czasu. Co raz więcej...

Zamknij