Kategorie | Linux, Programy

  

Linux w szkole – lekcja pierwsza: chemia

Opublikowano 03 lutego 2009 przez Franek

Niewątpliwą zaletą Linuksa oraz innych systemów uniksowych są walory edukacyjne. Nie ma lepszego systemu operacyjnego jeśli chodzi o takie kwestie jak poznanie działania systemów operacyjnych. Jest też znakomitą platformą do nauki programowania. Ale…

Właśnie, ale nie każdy jest komputerowcem czy też linuksiarzem. Nie każdy do szczęścia potrzebuje wiedzy z zakresu budowy i działania systemów operacyjnych. Ale za to uczy się i poznaje zagadnienia związane z inną dziedziną nauki. Oczywiście komputer to wielka pomoc w nauce, ułatwia i przyspiesza wiele spraw. Stał się w zasadzie nieodłącznym narzędziem pracy zarówno dla uczniów i studentów jak i kadry naukowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby owy komputer pracował pod dyktando Linuksa. Powiem więcej to że Linux jest otwarto-źródłowy, a co za tym idzie darmowy stawia go w moich oczach jako idealne środowisko dla uczniów/studentów/naukowców. Potwierdza to szereg dostępnych aplikacji różnego typu, zarówno tych do profesjonalnych zastosowań, jak i tych dla zwykłych zjadaczy chleba.

W repozytorium Ubuntu dostępne jest sporo programów przydatnych przy nauce chemii, są to między innymi: Układ okresowy pierwiastków, Przeglądarka cząsteczek (Wyświetla trójwymiarowe struktury chemiczne.), Kalkulator chemiczny, BKchem (Edytor wzorów chemicznych), Chemtool, EasyChem, gchemical

Dzisiaj pokrótce chciałem przedstawić Wam aplikacje, które sam miałem okazję używać, są to:

gchempaint – jest to edytor struktur chemicznych 2D, przeznaczony jest dla środowiska GNOME. Program jest mały, ale zarazem bardzo funkcjonalny. Przy jego pomocy bardzo szybko przygotujemy nawet skomplikowane wzory.

Instalacja:

sudo apt-get install gchempaint – W Ubuntu.

Okresowy Układ Pierwiastków – od niego chyba powinienem zacząć, gdyż jest to podstawowe źródło wiedzy dla kogoś kto uczy się chemii, np. na klasówkę. ;) Znane mi są dwie aplikacje tego typu, które są dostępne w repozytorium Ubuntu:

1. GPeriodic to aplikacja napisana w C++, oparta o bibliotekę GTK+. Program integruje się z aplikacjami GChem3D (Przeglądarka struktur molekularnych.) i GChemCalc (Kalkulator chemiczny.)

Instalacja:

sudo apt-get install gperiodic – W Ubuntu.

2. Kalzium ( Mój ulubieniec ;) ) Jest w pełni funkcjonalną aplikacją do nauki chemii dla KDE 4, częścią aplikacji jest okresowy układ pierwiastków, edytor molekuł 3D, tablice izotopów, oraz “rozwiązywacz” równań chemicznych. Jest to bardzo udana aplikacja, intuicyjna w obsłudze oraz posiadająca dużą funkcjonalność, zawarta w niej jest również spora dawka wiedzy.

Instalacja:

sudo apt-get install kalzium – W Ubuntu.

Na koniec zrzuty:

gchempaint

gchempaint

Kalzium

Kalzium

PS Pamiętajcie, że człowiek uczy się całe życie. :D

  

Leave a Reply

Polityka komentarzy

     
     
Green Dog Says