Kategorie | Inne

  

Komputery osobiste mają już 30 lat!

Opublikowano 11 sierpnia 2011 przez Franek

Dzisiaj (no za niecałą godzinę, bo 12 sierpnia) mija 30 rocznica od kiedy to International Business Machines Corporation wprowadził na rynek komputer IBM 5150 który to niejako stał się protoplastą komputerów osobistych znanych jako IMB-PC.

Był to więc pierwszy komputer osobisty. Mózgiem komputera był 16-bitowy “potwór” Intel 8088 o częstotliwości taktowania 4.77 MHz, 64 kB pamięci ROM, nawet do 640 kB pamięci RAM a jak powszechnie wiadomo “640K ought to be enough for anybody”. Całość dopełniał napęd taśmowy oraz Color Graphics Adapter który wyświetlał aż 16 kolorów w trybie znakowym. Komputer potrafił również wydawać dźwięki poprzez PC speaker.


IBM 5150 we własnej osobie.

 

Mogłoby się wydawać, że w czasach kiedy telefony dysponują nieporównywalnie większą mocą obliczeniową oraz funkcjonalnością owa zabytkowa już maszyna nie ma racji bytu. Nic bardziej mylnego, poza nie wątpliwą satysfakcją z posiadania takiego sprzętu, może ona również przydać się w co dziennej pracy, stając się na przykład terminalem dla potężnego systemu Linuxowego. Szpan i lans zapewniony gdyby napisało się na IRC, o tym z jakiej maszyny piszemy. ;)

Tymczasem Mark Dean z IBM oraz Apple twierdzą, że po 30 latach dominacji, komputer osobisty czeka marginalizacja. Tablety, srablety czy taka czeka nas przyszłość? Osobiście niezbyt mi się to podoba. Dlatego, życzę pecetom minimum kolejnych 30 lat dominacji na rynku! :)

Opublikowano za pomocą WordPress dla BlackBerry.

  

12 Comments For This Post

 1. Szacher Says:

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Apple_II

  To tez był komputer osobisty, powstał trochę wcześniej, i wcale nie był pierwszym komputerem osobistym. <ziew>

 2. Franek Says:

  Był też Atari 800, ale co z tego? Dopiero IMB-PC okazał się przełomem, to on wyznaczył drogę rozwoju komputerów na 30 lat. To dlatego stosowane niegdyś często określenie "komputer zgodny z IBM-PC" a nie było zastępowane przez komputer zgodny z Apple czy Atari.

  PS nie mam tu emotek z gg :/

 3. Szacher Says:

  Owszem był przełomem, ale nie był pierwszym komputerem osobistym, jak przedstawia to autor artykułu. ja też nie mam emotek z gg.

 4. emotekNIma Says:

  Ja też nie mam takich emotek…

 5. Showroom Says:

  To trochę dziwne, że komputerom PC nie wróży się dobrej przyszłości. Jeszcze kilkanaście lat temu było to nie do pomyślenia. Osobiście jestem fanem PC-tów i też życzę im kolejnych lat dominacji.

 6. Rob Says:

  E tam, myślę, że PC-ty nigdy nie umrą. Swoją drogą, to aż trudno uwierzyć, że minęło już 30 lat.

 7. Buddy Says:

  Piękna ta maszynka IBM :) 4.77 mhz, kiedyś to był kosmos a dziś overclockerzy wyciągają ponad 8ghz.

 8. Cnc Says:

  Nie pomyślał bym, że minęło już 30 lat od stworzenia pierwszego blaszaka. W sumie mój staruszek w tym roku świętuje upływ dekady (ciągle na chodzie) ;)

 9. Franek Says:

  Ja mam działającego Pentium MMX 233MHz z 16Mb RAM. Nie potrafię tylko znaleźć dla niego zastosowania ;-)

 10. matrix Says:

  Nie ma się co oszukiwać – tego typu stare sprzęty już nigdy nie znajdą zastosowania :( Jednak warto je trzymać, aby kiedyś pokazać dzieciom czy wnukom ;)

 11. Franek Says:

  Jak nie znajdą zastosowania? Można chociażby ircować z nich, a jaki to lans! :D

 12. gamepc Says:

  Jak ten czas zapierdziela. Pamiętam jak w latach 90 rodzice kupili mi pierwszy komputer, Dzisiaj telefon ma kilkadziesiąt razy większą moc obliczeniową

Leave a Reply

Polityka komentarzy

     
     
Green Dog Says