Kategorie | Inne

  

Histmag.org wybrał wolne licencje!

Opublikowano 02 października 2012 przez Franek

Miło mi poinformować, że jeden z moich ulubionych serwisów internetowych którego tematyka nie skupia się w około szeroko pojętych internetów, Linuxów i komputerów przeszedł własnie na wolną licencję.

Na stronie histmag.org czytamy:

Uważamy, że podstawą rozwoju nauki jest wolny i nieskrępowany przepływ informacji, myśli, idei i odkryć. W naszym przekonaniu obecnie obowiązujące przepisy prawa własności intelektualnej krępują swobodny rozwój kultury i nauki, a także ograniczają przeciętnemu obywatelowi dostęp do wiedzy. Od lat toczy się dyskusja na temat sposobów zniwelowania tego problemu, przy jednoczesnym zapewnieniu twórcom i owocom ich pracy należytej ochrony. Jednym z proponowanych rozwiązań – coraz szerzej akceptowanym również w środowisku naukowym – są właśnie wolne licencje takie jak Creative Commons.

Od 1 października artykuły opublikowane na histmag.org są opatrzone licencją 3.0 Creative Commons (CC BY-SA 3.0), licencja ta w skrócie pozwala na kopiowanie, rozpowszechnianie, odtwarzanie i wykonywanie utworów, tworzenie utworów zależnych, użytkowanie utworów w sposób komercyjny. Jak widać na powyższym przykładzie, jeśli się chce to można.

Redaktorom histmag.org życzę kolejnych sukcesów i rychłego rozwoju, ku lepszemu.

Więcej informacji histmag.org.

  

Leave a Reply

Polityka komentarzy

     
     
Green Dog Says