Kategorie | Linux, Programy

  

HasciiCam kamera dla hakera ;-)

Opublikowano 24 lutego 2012 przez Franek

Niegdyś mało kto je miał, był to raczej gadżet. Dzisiaj kamerki internetowe stały się wszędobylskie, popularne webcamy są upychane do praktycznie każdego laptopa. Wielu nie potrafi się bez nich obejść, a jakość robionych przez nie zdjęć czy nagrywanych filmików stała się przyzwoita.

System ze stajni antylopy i pingwina dość dobrze radzi sobie z obsługą kamerek. Wprawdzie czasem trzeba namęczyć się ze sterownikami, działają one słabo, lub nie ma ich wcale ale generalnie nie jest źle. Przynajmniej takie jest moje odczucie które poprzedzone jest wielokrotnymi konfiguracjami różnych dystrybucji na różnych komputerach na przestrzeni ostatnich lat. Na GNU/Linux istnieje również odpowiednie oprogramowanie które pozwala na wykorzystanie potencjału płynącego z posiadania kamerki w komputerze. Jeśli ktoś chce zrobić zdjęcie lub filmik używa Cheese, jak ktoś potrzebuje zrobić monitoring pomieszczenia wykorzystuje motion. No a jeśli ktoś chce zostać h4x0rem? ;-)

HasciiCam, a cóż to takiego? HasciiCam to aplikacja która wywołuje podobny efekt co odtwarzanie filmu w konsoli za pomocą mplayer i aalib, z pewnością wielu o tym słyszało. Z tym, że HasciiCam robi tak z podglądem z naszej kamerki. Posiada również opcję tworzenia internetowego kanału z podglądem z kamery na żywo i udostępnianie go w sieci.

To taka zabawka, może jednak sprawić trochę radości osobom zafascynowanym ASCII-Art. Większość z Was znajdzie tę aplikację w repozytoriach MUDGL (Moja Ulubiona Dystrybucja GNU/Linux).

  

8 Comments For This Post

 1. Agi Says:

  tak się przyczepię, pisze się TĘ a nie TĄ aplikację ;)

 2. Franek Says:

  Nie czuje urazy ;)

 3. rozie Says:

  Ciekawy program (dzięki za info!), ale czy w praktyce daje coś (jeśli tak, to co) ponad to, co można zrobić mplayerem z wtyczką aalib + vlc?

 4. Franek Says:

  Nie wiem, nie zagłębiałem się w to, jedynie mplayerem film odtwarzałem no i teraz ta appka. Jak Cię interesuje, to tu masz listę opcji programu: http://wklej.org/id/695732/txt/
  Bankowo ciekawe jest użycie jako demona i wysyłanie pliku .html z podglądem na żywo na serwer FTP.

 5. rozie Says:

  Próbowałeś wystawić w taki sposób, by można było oglądać telnetem? Nie jestem pewien, czy da się bez netcata… No i w pierwszej chwili liczyłem na to, że to działa na poziomie drivera do kamery. Byłoby o tyle lepsze, że wtedy każda aplikacja korzystająca z kamery (np. Skype) mogłaby z tego korzystać bez problemu.

 6. radius Says:

  Wiesz może jak pod Hasciicam zmienić rozdzielczość kamery z 640×480 na np 320×240?

 7. radius Says:

  Dobra dałem rade zmieniłem rozdziałkę w cheese i automatycznie zmieniła sie w Hasciicam ;)

 8. Franek Says:

  Ale patent :D

Leave a Reply

Polityka komentarzy

     
     
Green Dog Says