Kategorie | Linux, Programy

  

Cinelerra: darmowa profesjonalna nieliniowa edycja wideo

Opublikowano 02 lutego 2009 przez Franek

Cinelerra to otwarto źródłowa aplikacja, służąca do profesjonalnej nieliniowej edycji wideo. Napisana została dla Linuksa, chociaż na Makach również można ją uruchomić, wersji dla Windows nie ma (hehehe)… O profesjonalności tej aplikacji świadczy fakt iż obrabia dźwięk z 64-bitową precyzją, oraz to że może pracować z modelami barw RGBA i YUVA. Obsługuje też wszystkie rozdzielczości ekranu. Ze względu na fakt iż firma wydająca Cinelerrę nie zawszę na czas dodaję nowe poprawki nadsyłane przez społeczność. Społeczność się “wnerwiła” i zaczęła tworzyć swoją wersję, pod nazwą Lumiera, niestety projekt jest jeszcze w bardzo wczesnej fazie rozwoju i nie nadaję się do użytku. ( Nawiasem mówiąc to jest właśnie potęga Otwartego Oprogramowania! :D ) Moim zdaniem interfejs Cinelerry jest nieco masochistyczny, jeśli mogę tak napisać. Trzeba obyć się z programem, popracować z nim dłużej aby nabrać pewniej wprawy, ponieważ jego obsługa nie wydaje się intuicyjna. Podobnie jak w innych aplikacjach tej klasy, użytkownik ma do dyspozycji 4 okna: linia czasu (timeline), widok (viewer), zasobnik (resources), oraz kompozycja (compositor). Podczas pracy z Cinelerrą odczuwałem dyskomfort z powodu relatywnie niskiej rozdzielczości matrycy lapka (1280×800), dopiero kiedy podłączyłem zewnętrzny monitor praca a raczej zabawa z programem stała się przyjemna. Mimo wszystko Cinelerra jest niezastąpionym narzędziem, mogącym godnie konkurować np. z Adobe Premiere. A otwarto źródłowość według mojego mniemania już na starcie stawia ją na pozycji wygranej.

Instalacja: nie będę się rozpisywał na ten temat, ponieważ na stronie producenta znajdziemy opis jak to zrobić na kilku popularnych dystrybucjach – cinelerra.org, nie powinno być więc żadnych problemów.

Na koniec załączam zrzut ekranu, przedstawiający Cinelerrę w akcji. Cinelerra

  

3 Comments For This Post

 1. Krzysiek Says:

  Próbowałem używać tego programu, ale poddałem się… obróbka materiałów z kamery DV dużo lepiej mi szło pod KDEnLive a później w Blenderze w trybie “Sequence”.

  Pozdrawiam

 2. Stara baba. Says:

  A ja probowalam zaistalowac i tez sie poddalam. Wywalam…razem z linuxem. To nie jest system dla normalnych ludzi.

 3. Franek Says:

  Z czym sobie nie poradziłaś? Pomogę

Leave a Reply

Polityka komentarzy

     
     
Green Dog Says