Kategorie | KDE, Linux, Szorty

  

Chakra Linux: naprawdę przyjazna dystrybucja

Opublikowano 31 stycznia 2009 przez Franek

Często pada pytanie typu “jaki Linux dla początkującego?”, lub “jaka dystrybucja jest łatwa?” I w tedy często pada odpowiedź Ubuntu. Również jestem tego samego zdania, Ubuntu to przyjazna dystrybucja, godna polecenia. Jednak na Ubuntu zaraz po instalacji nie wszystko działa, trzeba zainstalować zamknięte sterowniki np. do Nvidii, obsługę Flash w przeglądarce itp. Nie jednego użytkownika Windows zdziwił by pewnie taki system, jakim jest Chakra Linux. :D

Chakra Linux to bardzo młody projekt, kilka dni temu ukazało się pierwsze wydanie alpha. System oparty jest na Arch Linux, oraz korzysta z jego repozytoriów. Domyślnym środowiskiem graficznym jest znane wśród użytkowników Archa KDEmod w wersji 4.1.3 (w repo jest już nowsze), system został wzbogacony o graficzne nakładki i konfiguratory, dzięki czemu staje się przyjazny dla każdego. Bardzo łatwy i przyjemny w obsłudze jest też instalator.  Przyznam się że troszkę się zdziwiłem kiedy odpaliłem Live CD. Akceleracja 3D (Nvidia), odpowiednia rozdzielczość ekranu ( a nie 640 x 480 :P ) oraz działające Wifi (Atheros), czcionki MS, działający Flash w przeglądarce. To wszystko miałem już na starcie :D Zrobiłem dla Was kilka zrzutów systemu działającego na Live CD, oto i one:

Przepraszam wszelkie grafiki, zaginęły w akcji… Jak najszybciej postaram się zrobić nowe. Z tego miejsca dziękuję administratorom wstaw.org,  za profesjonalizm jaki reprezentują. :S

  

8 Comments For This Post

 1. Raduś Says:

  No, interesujące :)
  Ciekawe jak to się rozwinie.
  Liczę, że będziesz trzymał rękę na pulsie i będą informacje o nowościach ;)

 2. ciekawy_ale Says:

  A jak wychodzi porownanie jesli chodzi o tekstowa konfiguracje? Chodzi mi czy nie zostaly dodane/zmienione pliki konfiguracyjne, czyli czy poza ta nakladka graficznego instalatora i gotowym kdemodem reszta jest jak w zwyklym Archu?

 3. Franek Says:

  Chakra wydaję się być po prostu udomowionym Archem. Udomowionym w sensie iż ma skonfigurowane środowisko graficzne, dodany został system detekcji i konfiguracji sprzętu, oraz nakładki graficzne. Arxin – graficzny konfigurator /etc/rc.conf, Shaman – GUI dla Pacmana. Instalator nie jest nakładką, lecz nową aplikacją napisaną w Q4. Oczywiście możliwe jest wprowadzanie ustawień “po staremu”.

 4. Jurek Says:

  Piękna skórka strony i fajne omówienie. Chyba warto poczekać na następne wydanie. Ciekawe czy Chakra obsługuje i programowy RAID, w Arch nie udało mi się i rozwaliłem układ partycji – szlag trafił Windows.

 5. Franek Says:

  Dziękuję za miłe słowa. :) Następne wydanie już jest http://thecamels.org/2009/02/20/chakra-alpha-2/ – w dalszym ciągu jest to jednak wydanie testowe.
  Myślę, że zarówno Arch, jak i Chakra obsługują programowy RAID, przynajmniej tak twierdzi wiki http://wiki.archlinux.org/index.php/Installing_with_Software_RAID_or_LVM ;)

 6. Dawid Cień Says:

  Z “przyjaznych” Linuxów warty uwagi jest też Mint.

 7. Michał Says:

  Z Mint’a pamiętam jedynie zabawne komentarze i cytaty sławnych ludzi ;] Od lat korzystam z Arch’a i jestem szalenie zadowolony. Raz skonfigurowany system działa dotąd, aż sam użytkownik czegoś nie zepsuje (pomijając instalację testowych paczek). Dlatego zaciekawił mnie projekt Chakry. Jeśli będzie tak stabilna i przy tym łatwa w użytkowaniu to będzie poważnym konkurentem dla ubuntu na pierwszym miejscu na distrowatch ;-) Mam nadzieję, że ludzie szybko się przekonają do tego systemu i że się nie zawiodą. Zaraz sam siadam do testowania. Pozdrawiam!

 8. odczynniki Says:

  Okey,moi drodzy.

Leave a Reply

Polityka komentarzy

     
     
Green Dog Says