Kategorie | Mobilniak

  

Być dziwnym i kapryśnym… Być jak Nokia…

Opublikowano 03 kwietnia 2011 przez Franek

Nokia kiedyś była czymś, czymś kultowym, czymś fajnym i synonimem zajebistości. Przynajmniej ja takie odczucia miałem i obok Kingstom czy Voodoo produkty tej firmy były dla mnie kultowe. Świat się jednak zmienia i leci do przodu, mijają lata i mijają lata a poza sentymentem do marki i wspomnieniach nie pozostaje już nic.

Telefony Fińskiego producenta nie maja już “tego czegoś” a sam producent poprzez spanie na rynku ma kłopoty finansowe. Tak, spanie na rynku. Nokia przespała boom który wybuchł na rynku w przeciągu kilku lat. Większość producentów poradziła sobie dobrze i rychło w czas wprowadziło do swojej oferty oprócz zwykłych telefonów również te inteligentne smartfony. Co w tym czasie robi Nokia? Ano rozwija Symbiana i stawia na niego. Firma obiecuje również, że w przyszłości otworzy ten system. Później przebudza się i razem z Intelem rozwija i stawia na MeeGo. Minął niecały rok, a ja w tym czasie czytam newsy:  Nokia porzuca Symbiana i stawia na MeeGoo, Nokia porzuca MeeeGoo i Nokia partnerem Microsoft. Czy oni oni tam w Finlandii ćpieją razem z reniferami halucynogenne muchomory czerwone? Wydaję się to całkiem prawdopodobne. ;)

Dzisiaj (czy tam wczoraj) Nokia informuje o tym, że zgodnie z tym co w przeszłości obiecali kończą otwierać Symbiana. Cieszy mnie to, bo w końcu jest trochę telefonów z tym systemem na rynku a społeczność tworząc forki czy przeróbki pomoże wycisnąć z tych urządzeń co fabryka dała. Wydaję mi się, że otwarcie Symbiana to początek jego końca. Końca wspierania i rozwijania go przez Nokię. Nokia zapowiedziała, że dalej będzie rozwijała i aktualizowała ten system. Planuje też sprzedać jeszcze 150 milionów telefonów wyposażonych w Symbiana. Jednak zmienność i dziwne zagrywki Fińskiego producenta świadczą po mojemu o tym, że w niedalekiej przyszłości Symbiana oleją. W sumie mi to ni ziębi nie grzeje bo raczej nie kupię już żadnego telefonu od Noki. Ani tego z przestarzałym juz trochę i mało zaawansowanym (jak na dzisiejsze standardy) Symbianem ani z Windows Phone. No chyba, że kiedyś trafi się fajna okazją aby tanio kupić dobrą używaną sztukę, do zabaw jak znalazł. :)

Dobre jedynie jest to, że otworzyli ten system.

  

2 Comments For This Post

  1. Gnatogryz Says:

    Żeby tylko majkrosoft nie zawarł z nogią jakiegoś paktu w kwestii Qt…

  2. Franek Says:

    Wydaje się to mało prawdopodobne, przynajmniej mam taką nadzieję…

Leave a Reply

Polityka komentarzy

     
     
Green Dog Says